Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tanrı parçacığı bulundu şimdi türü araştırılacak

Giriş Tarihi: 15.3.2013
Bilim adamları, Tanrı parçacığı ve Higgs bozonu olarak da bilinen atomaltı parçacığının varlığından artık emin olduklarını açıkladı. Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) bilim adamları, 2012'de elde edilen verilerin incelenmesi sonucu geçen yıl izine rastladıkları parçacığın, yıllardır peşinde oldukları Higgs bozonunun bir türü olduğunu keşfettiklerini belirtti. Fizikçi Joe Incandela yaptığı açıklamada, "uğraştığımız şeyin Higgs bozonu olduğundan artık eminiz. Ancak bunun ne tip bir Higgs bozonu olduğunu anlamak için önümüzde daha uzun bir yol var" ifadesini kullandı. Varlığı uzun zamandan beri tartışılan atomaltı parçacığının, maddelerin nasıl kütle kazandığına açıklık getirmesi bekleniyor. Maddelerin nasıl kütle kazandığı konusu, fiziğin kayıp köşe taşı olarak niteleniyor Bilim adamları, geçen yıl temmuz ayında Higgs bozonunun izine rastladıklarını, ancak varlığından tam olarak emin olmadıklarını açıklamışlardı. "Higgs Bozonu", 1993 yılında Nobel ödüllü fizikçi Leon Lederman tarafından "Tanrı parçacığı" olarak da adlandırılmıştı.

TÜRK BİLİM İNSANLARI DEĞERLENDİRDİ

Keşfedilecek çok şey var
DOÇ. DR. KEREM CANKOÇAK (İTÜ Fizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi): Evrenin 14 milyar yıllık tarihini biliyoruz. Fakat ilk başlangıcında neler olduğunu tam olarak bilmiyoruz. Yani neden bu parçacık karşı parçacık simetrisi kırıldı ve neden kütleler ortaya çıktı? Parçalar niye kütle kazandı? Higgs bozonu bunları söylüyor. Bizim neden ağır olduğumuzu, masanın, sandalyenin neden ağır olduğunu söylüyor. Artık Higgs parçacığının kütlesini biliyoruz. Daha keşfedilecek çok şey var.

'Her şeyi çöpe atacaktık'
PROF. DR. ERHAN GÜLMEZ (BÜ Fizik Bölümü Öğretim Üyesi): Higgs parçacığı eğer bulunmasaydı, her şeyi çöpe atıp yeniden bir şeyler yapmak gerekecekti. Ama öyle olmadı. En önemli tahmin böyle bir parçacığın olmasıydı. Bir barçacık bulundu. Fakat halen soru işaretleri var. Mesela birden fazla Higgs parçacığından bahsediliyor. Şimdilik biri bulundu. Kesin diyoruz ama başka kanallarda da görmemiz gerekiyor parçacığı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tanrı parçacığı bulundu şimdi türü araştırılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN