Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fransa ve İngiltere: Ambargo kalksın

Fransa ve İngiltere, mayısta sona erecek olan Suriye'ye silah ambargosunun hemen kaldırılması için AB'ye başvuruda bulundu

Giriş Tarihi: 16.3.2013
Avrupa Birliği'nin dün Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan zirve toplantısına Fransa ve İngiltere'nin Suriye'ye silah ambargosunun kaldırılmasına dair teklifi damgasını vurdu. İngiltere Başbakanı David Cameron ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, resmi olarak ambargonun sona erdirilmesini istedi. AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, söz konusu teklifin 22-23 Mart'ta İrlanda'nın başkenti Dublin'de düzenlenecek olan AB Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda ele alınacağını söyledi. Geçtiğimiz ay bir araya gelen AB dışişleri bakanları Suriye'ye silah ambargosunu öldürücü olmayan ekipmanlar ve teknik desteğe izin verecek şekilde değiştirmiş ve mayıs sonuna kadar uzatmıştı. Ambargo konusunda mayıs ardından sonrası için yeni bir karar alınabilmesi için, 27 üye ülkenin onay gerekiyor. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, konuyla ilgili açıklamasında "Ambargo zaten mayıs sonunda otomatikman kalkacak. Biz birkaç hafta içinde kaldırılması için teklifte bulunduk" dedi. İngiltere Başbakanı David Cameron ise ambargonun Esad rejimiyle muhalifleri aynı kefeye koyduğu eleştirisinde bulundu. Zirvede ambargonun kaldırılması kararına en güçlü itiraz Avusturya, Finlandiya, İsveç, Çek Cumhuriyeti ve Almanya'dan geliyor.

HALEP HARABE BİR KENT
Suriye'deki iki yıldır sürenç atışmalarda zarar gören kentlerden biri de Halep. Ülkenin en önemli kentlerinden biri olan Halep harabeyi andırıyor. Kentin büyük bölümü enkaz yığını halinde.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fransa ve İngiltere: Ambargo kalksın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN