Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hindistan ile İtalya arasında gerilim!

Giriş Tarihi: 16.3.2013 18:29

Hindistan ile İtalya arasındaki diplomatik gerilimin ardından İtalya, bu ülkedeki vatandaşlarına ihtiyatlı olma çağrısında bulundu.

İtalya Dışişleri Bakanlığı, internet sitesinde yayımlanan mesajda, Hindistan'daki vatandaşlarını uyararak ülkenin bazı bölgelerinde protesto gösterileri düzenlendiğini belirtti.

Bakanlık, bu ülkedeki İtalyanlardan kalabalıktan uzak durmalarını ve ihtiyatlı olmalarını istedi.

Hindistan'da Yüksek Mahkeme önceki gün, İtalya Hükümeti, iki Hintli balıkçıyı öldürmekle suçlanan denizcilerin iadesini neden reddettiğini açıklayana kadar İtalyan büyükelçi Daniele Mancini'nin ülke dışına çıkmasına yasak koymuştu.

Hindistan, Mancini'nin yargılanmak üzere döneceklerine söz vermesi üzerine, cinayetle suçlanan Massimilian Latorre ve Salvatore Girone'nin, şubat ayındaki seçimde oy kullanmaları için ülkelerine gitmesine izin vermişti. İtalya, hafta başında denizcileri Hindistan'a göndermeyeceğini açıklamıştı.

Latorre ve Girone'nin, Şubat 2012'de bir balıkçı teknesine ateş açması sonucu iki Hintli yaşamını yitirmişti. İtalyan denizciler, balıkçı teknesini korsan gemisi sandıklarını iddia etmişti.

İtalya, olayın uluslararası sularda meydana geldiğini ileri sürerek, denizcilerin Roma'da yargılanabileceğini savunuyor. Hindistan ise saldırının karasularında yapıldığını ve denizcilerin Yeni Delhi'de yargılanması gerektiğini ifade ediyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hindistan ile İtalya arasında gerilim!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN