Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Irak'ta mezhep çatışmalarına son

Irak'ın el-Mansura kentinde Süryani Katoliklere ait St. Joseph Kilisesi, mezhep çatışmalarına son vermek amacıyla Müslüman ve Hristiyan din adamlarının katılımıyla diyalog programı düzenledi.

Giriş Tarihi: 16.3.2013 20:22

Programa Hristiyan ve İslam aleminin sembol isimleri ve üst düzey diplomatlar katıldı.


Barış ve uyumun ön plana çıkarıldığı programda konuşan Süryani Katolik Taifesi'nin Başkanı el-Matran Joseph, vatanın birliği ve bütünlüğünü korumak için biraraya geldiklerini kaydetti. Joseph, 'Bu program aracılığıyla barış ve kardeşlik yanlısı insanların varlığını görmek bizi mutlu etti. Doğru yolda olduğumuzu bir kez daha anlamış olduk' dedi.

Joseph, mezhep çatışması ve şiddetten uzak bir toplum oluşması için kanaat önderleri ve söz sahibi kişilerin yoğun bir çaba göstermesi gerektiğinin altını çizdi.

Bağdat Valisi Salah Abdurrezzak da Irak halkının barış ve uyum içinde yaşamaktan yana olduğunu ifade ederek, Hristiyan vatandaşlara yönelik terör saldırılarının İslam ile hiç bir bağlantısı olmadığını kaydetti.

'Irak'ı eskiden olduğu gibi bir arada yaşayan farklı dinlerin, mezheplerin beşiği haline getireceğiz' diyen Abdurrezzak, 'Bunun için tüm kesimlerin elini taşın altına koyması ve Irak'ın her anlamda kalkınması için çalışması gerekiyor' ifadesini kullandı.

Irak'ta binlerce yıldır Hristiyan ve Müslümanların iç içe yaşadığına işaret eden Papaz Pius Qasha da Irak'ı 'yaralı bir ülke' diye tanımladı. Qasha, 'Bugün kilisemizde, Irak'taki tüm dini çevreleri biraraya getirdik. Irak'ın yaralarını, dini inanç farkı gözetmeksizin hep beraber sarmalıyız' diye konuştu.

Program sonunda katılımcılara plaket verildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak'ta mezhep çatışmalarına son
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN