Esad'in ordusundan büyük kopuş

Giriş Tarihi: 17.3.2013 23:34

Son olarak bir tuğgeneral ve 20 asker daha muhaliflerin safına geçti.

Suriye'de Esad rejimine bağlı güçlerden kaçış sürüyor. Son olarak bir tuğgeneral ve 20 asker daha muhaliflerin safına geçti. Muhaliflerin yardımıyla ailesiyle birlikte Ürdün'e geçen Tuğgeneral Muhammed Haluf, Esad'e bağlı askerlerin morallerinin çok kötü durumda olduğunu söyledi.

"ESAD'İN ASKERLERİNİN MORALİ ÇÖKMÜŞ DURUMDA"

El-Arabiya televizyonuna demeç veren Suriyeli Tuğgeneral Muhammed Haluf uzun bir süredir muhaliflerle görüştüğünü, Esad rejiminden nasıl ayrılacağının planlarını birlikte yaptıklarını söyledi.

Tuğgeneral Haluf, Esad'in askerlerinin moralinin çökmüş durumda olduğunu ifade etti. Rejimden ise Haluf'un muhaliflere katılmasıyla ilgili herhangi bir açıklama gelmedi.

Muhammed Haluf'un yanı sıra ülke genelinde rejim saflarında savaşan 20 askerin daha muhaliflerin tarafına geçtiği bildirildi.

300 BİNDEN GERİYE 50 BİN ASKER KALDI

Stratejik Araştırmalar Enstitüsü'nün raporuna göre Suriye'de olaylar yaşanmaya başlamadan önce Esad'e bağlı 300 bin asker bulunuyordu, ancak bu sayı şu sıralarda 50 bine kadar düştü.

YİNE VAHŞET GÖRÜNTÜLERİ YANSIDI

Bu arada Suriye'den vahşet görüntüleri gelmeye devam ediyor. Amatör kamerayla Deraya'da çekilen bir görüntüde Esad güçlerine ait bir tank sokakları bombalıyor, sivilleri hedef alıyor.

Bir diğer görüntüde ise Humus kentinde yaşanan panik kameralara yansıyor. Korkunun sebebi ise Esad'e ait uçakların kentin üzerine bombalar bırakması.. Patlama sesleri arasında sokaklarda can savaşı yaşanıyor. Ve ardından kentten dumanlar yükseliyor.

Şam yakınlarındaki harabeye dönmüş bir caminin görüntüleri ise Esad askerlerinin yaptığı tahribatı gözler önüne seriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esad'in ordusundan büyük kopuş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN