Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye ile örnek ilişkimiz var

'nin geçen ay Türkiye'ye gerçekleştirdiği ilk resmi ziyaretin ardından SABAH'a konuşan , bu ziyaretin iki ülke dostluğunda yeni bir dönem açtığını söyledi

Giriş Tarihi: 18.3.2013
, 'nin şubat ayındaki Türkiye ziyaretinin ardından, iki ülkenin yeni bir başlangıç yaptığını söyledi. Gürcistan Hayali Koalisyonu Başkanı İvanişvili'nin Ankara'da çok dostane karşılandığını ve ziyaretin karşılıklı güveni pekiştirdiğini ifade eden Panjikidze, "Komşu ülkelerle iyi ilişkilere sahip olmak ve Rusya ile ilişkilerin normalleştirilmesi, Gürcistan'ın dış politika önceliği. Bu bağlamda, Türkiye ile ilişkiler örnek niteliği taşımaktadır. Hiç şüphe yok ki, ilişkilerimiz artarak gelişecek" diye konuştu.

DÖNÜŞ SÜRECİ İŞLİYOR

Panjikidze, Türkiye-Gürcistan arasında 1 Kasım 2008'de yürürlüğe giren Serbest Ticaret Anlaşması kapsamında, Gürcistan ve Türkiye menşeli sanayi ürünlerinin ithalat ve ihracatında bazı rakamsal kısıtlamaların ortadan kaldırılmaya çalışıldığını belirtti. Gürcü Bakan, 4 Nisan 2012'de yürürlüğe giren Gümrük Kapılarının Ortak Kullanımı'na ilişkin anlaşmanınsa teknik deneme sürecinin devam ettiğini, anlaşmanın yakın gelecekte hayata geçirileceğini ifade etti. Gürcistan Başbakanı İvanişvili ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Ankara'daki görüşmesinde gündeme gelen Ahıska Türklerinin Gürcistan'a dönmesi sürecinin başladığını da vurgulayan Panjikidze, "Süreç aşamalı olarak işliyor. İlk aşama, geri dönen statüsü adaylarından başvuru almaktı. Bize, 8900 kişi adına 5841 başvuru ulaşmış. Birçok başvurunun eksik olarak yapıldığı anlaşıldı. Bu eksiklerin giderilmesine çalışılıyor. 864 kişiyse geri dönen statüsünü kazandı. Bunlardan 6'sı Gürcistan vatandaşlığına başvurdu. Geri dönüş stratejisi ve entegrasyon süreci konularında uluslararası örgütler ve sivil toplum kuruluşlarıyla da yakın işbirliği içindeyiz. Statü sahibi veya statü adayı olan herkes aşamalardan geçiyor. Bu süreci mümkün olduğunca kolaylaştırmaya gayret ediyoruz" dedi. İki liderin görüşmesinde mahkumların karşılıklı iadesi konusunun da gündeme geldiğini hatırlatan Maia Panjikidze, mahkumların hukuki durumlarını değerlendirmek için bir çalışma grubu kurulduğunu, kısa zaman içinde somut kararlar alınacağını söyledi.

'DOSTLUĞUMUZ İŞBİRLİĞİNE YANSIYOR'
Gürcistan Başbakanı İvanişvili'nin ilk yurtdışı ziyaretlerinden birini Türkiye'ye yapmasının tesadüf olmadığını belirten Dışişleri Bakanı Panjikidze, iki ülke başbakanının şubat ayındaki görüşmelerinde "protokolsüz" iletişim kurma ve telefonlarını günün her saati açık tutma kararı aldıklarını hatırlatarak, "Sıcak ve dostane yaklaşımlar, ikili işbirliğiyle ilgili konularda alınan kararlara da yansıyor. Dostane ilişkiler başarının temelini oluşturuyor" dedi. Bakan Panjikidze, İvanişvili'nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı ülkesine davet ettiğini, Erdoğan'ın bu daveti memnuniyetle karşıladığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye ile örnek ilişkimiz var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN