Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ortadoğu'da çekirge istilası

Sıcak ve kuru rüzgâr türü sirokonun etkisiyle Mısır'da başlayıp, İsrail'e sıçrayan çekirge istilası Lübnan'a ulaştı ama paniğe gerek yok: Bilim insanları "Türkiye için tehlike olmadığını" kaydetti

Giriş Tarihi: 18.3.2013
Mart ayının ilk haftasında Mısır'ın Sina Yarımadası'nda başlayarak İsrail'e doğru ilerleyen çekirge istilası, önceki gün Lübnan'ın kuzey kesimlerine kadar ulaştı. Çekirgeler, ülkenin kuzeyindeki Trablus kentinin Akkar kasabasında görülmeye başladı. Aynı anda başkent Beyrut ve çevresinde de az sayıda çekirgenin rapor edildiği açıklandı. Tarım Bakanlığı yetkilileri, konunun tümüyle kontrol altında olduğunu söyleyerek, "Yapılan ilk incelemelere göre, çekirgeler tehlikeli türden değil. Renklerinden anlaşıldığı kadarıyla tanıdık bir tür. İlk yağmurlarla birlikte istila da etkisini yitirir" dedi. Lübnan'dan önce Mısır ve İsrail de çekirge istilasına maruz kalmıştı. Sıcak ve kuru bir rüzgâr türü olan sirokonun etkisiyle Sina Yarımadası'ndan İsrail'e doğru yayılan çekirgeler, özellikle kırsal kesimlerde yaşamı zorlaştırmıştı. İsrail'in özellikle Mısır sınırına yakın bölgelerinde yer alan köylerinde tarlalar yüz binlerce çekirgeyle kaplanırken, çekirge sürüleri trafikte seyreden şoförlere de zor anlar yaşatmıştı. İsrail Tarım Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada; çekirgelerin tarım ürünlerine küçük çaplı zarar verdiği kaydedilmişti.

Türkiye'de olağan dışı bir durum yok
Prof. Dr. Serdar Tezcan (Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi): Çöl çekirgeleri yüzyıllardır düzenli olarak Afrika'dan çıkıp Ortadoğu'ya gelir. Sıra dışı bir yönü yok. Olağan dışı bir durum sadece 1980'li yılların sonunda bir kez gerçekleşmişti. Şiddetli esen lodos ile birlikte binlerce çekirge iç bölgelere doğru ilerlemişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ortadoğu'da çekirge istilası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN