Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fukuşima'da yeni korku

Japonya'nın kuzeyinde yer alan Fukuşima Nükleer Santrali'nde kullanılmış yakıt çubuklarının olduğu tankın soğutma sisteminde elektrik kesintisi yaşandı.

Giriş Tarihi: 19.3.2013 10:57 Güncelleme Tarihi: 19.3.2013 12:33
Santrali işleten Tokyo Elektrik Şirketi (TEPCO) sözcüsü Kenichi Tanabe, "Kullanılmış yakıt çubuklarının bulunduğu 1, 3 ve 4. reaktörler ile ortak havuzun soğutma sisteminde elektrik kesintisi oldu." dedi. Soğutma sistemindeki sorunun ardından dördüncü havuzdaki sıcaklığın 25'ten 30'a dereceye çıktığı ancak yine de güvenlik sınırı olan 65 derecenin uzağında olduğu kaydedildi. Soğutma sisteminin devreye girmemesi halinde havuzdaki suyun ısınmaya başlayacağı, suyun tamamen buharlaşması halinde ise etrafa tekrar radyasyon yayma tehlikesi bulunduğu belirtildi. Sözcü Tanabe, soğutma sisteminin düzelmemesi halinde havuzdaki sıcaklığın güvenlik sınırına ulaşmasının dört gün süreceğini söyledi. "Sorunu çözmeye çalışıyoruz." diyen sözcü, radyasyon oranında bir değişiklik olmadığını da belirtti.


YEDEK SİSTEMLER HAZIRDA

TEPCO yetkilileri, güç dağıtım şebekesinin üçünde problem olduğunu tespit ettiklerini, iki tanesinin tamir edildiğini ancak sonucusundaki problemi henüz tespit edemediklerini belirtti. Şirket yetkilisi Masayuki Ono, "Sorun çözülmezse yedek su enjeksiyon sistemimiz var." dedi. Soğutma sisteminin 2 gün devreye girmemesi halinde soğuk suyun püskürtülmeye başlanacağı belirtildi. Bu havuzlarda 800 civarında yakıt çubuğu olduğu bildirildi.

Fukuşima Nükleer Santrali'ndeki sorun, 11 Mart 2011'de yaşanan 9.0 şiddetindeki depremin tetiklediği tsunaminin reaktörleri vurmasının ardından başlamıştı. Jeneratörlerin su altında kalmasıyla soğutma sistemleri devre dışı kalmış ve etrafa radyasyon yayılmıştı. Santral açıklarında hafta sonu avlanan bir balıkta, izin verilen sınırın 7 bin 400 kat üzerinde radyasyon bulunmuştu. Bu krizin ardından Japonya, 50 kadar nükleer santralini geçici olarak kapatmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fukuşima'da yeni korku
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN