Muhalifler: Kendi ayaklarımızın üzerindeyiz

Suriyeli muhalifler Başbakanlarını seçti. Koltuğa Kürt asıllı, Amerika’da eğitim görmüş ve petrol şirketlerinde çalışmış bir isim olan 50 yaşındaki Ghassan Hito oturdu. Muhalifler, geçen ay Kahire’deki toplantılarda aldıkları geçici hükümet kurma kararını hayata geçirmiş oldu.

Giriş Tarihi: 19.3.2013 15:32 Güncelleme Tarihi: 19.3.2013 15:32
Başarılı olurlar mı olamazlar mı bilinmez. Ancak yeni planda bazı ilkler var. Bunların başında Suriye muhalifleri ülkelerindeki olayları bugüne kadar hep dışardan yönetiyorlardı ve bu durum ciddi eleştirilere neden oluyordu. Özgür Suriye Ordusunun komuta merkezi Halep'e alınmıştı. Şimdi ise bir hükümet kurup, yönetimini Suriye topraklarına taşıma hamlesi yapıldı.

Hükümet, Suriye toprakları içerisinde kurulacak ve orada görev yapacak. Suriye Ulusal Koalisyonu, Suriye halkının meşru temsilcisi olarak uluslararası arenadaki faaliyetlerine devam edecek. Koalisyon, siyaset yapacak, hükümet ise idare kısmına bakacak, Suriye halkına devlet hizmeti götürecek.
Geçici hükümet yaklaşık 10 milyon Suriyeliye hitap edecek. Özgür Suriye Ordusunun kontrolüne geçen Türkiye sınırına yakın olan bölgeleri kapsayacak.

Geçici hükümetin gelir kaynaklarına gelince. Muhaliflerin 3 milyar dolarlık bir yardım talepleri vardı ancak bu karşılanmadı. Haseki'de petrol sahaları var, buradan faydalanıp, faydalanabilirler mi belirsiz. Onun dışında gümrük kapılarının çoğu ellerinde, ticaret ve vergi gibi gelir kaynaklarıyla idare etmeye çalışacaklar çünkü dışardan belli bir gelirleri olmayacak.

Arap Birliği ve Türkiye geçici hükümeti destekliyor Amerika ise karşı çıkıyor. Amerika'nın gerekçesi, rejimle bağların tamamen kopacak olması. Washington yönetimi, geçici hükümetin muhalifler tarafından değil rejimden de bazı isimlerin dahil edilmesiyle kurulmasını istiyordu. Muhalifler bunu kabul etmemişlerdi, "biz rejimle aynı masaya oturmayız" demişlerdi. Zaten geçici hükümetin kurulmasıyla, rejimin de yer alacağı bir geçiş hükümetinin kurulma ihtimali artık imkansız hale geldi.

Burada muhalifler ciddi bir mesaj verdiler. Mesaj batıya yönelikti. "2 yıldır siz izlemekle yetindiniz şimdi ise biz artık kendi ayaklarımızın üzerinde duruyoruz" dediler.
Suriye Ulusal Konseyi Başkanı George Sabra daha önce açık açık demişti, Amerika ve Avrupa ülkelerinin olup biteni tıpkı bir futbol maçı izler gibi seyrettiklerini söylemişti. Muhalifler batıdan umudu çoktan kestikleri için, böyle bir hamle kararı aldılar ve sonuna kadar gitmeye çalışıyorlar.
Son bir not. Geçici hükümetin Başbakanlığına seçilen Hito'nun oğlu Özgür Suriye Ordusunda bir savaşçı, rejime karşı 2 yıldır mücadele ediyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muhalifler: Kendi ayaklarımızın üzerindeyiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN