Obama'dan Latin bakan adayı

ABD Başkanı Barack Obama, Çalışma Bakanlığı'na, Adalet Bakanlığı Sivil Haklar Dairesi Başkanı, Latin Amerikalı Tom Perez'i resmen aday gösterdi.

Giriş Tarihi: 19.3.2013 10:19
Obama, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, tecrübesi ve mesleki bilgisi dolayısıyla aklına gelen ilk adayın Perez olduğunu söyledi.

Perez'in birçok sivil toplum örgütüyle bölgesel, yerel ve federal düzeyde çalışmalarda bulunduğunu belirten Obama, Perez'in, ABD ekonomisinin dengelerini de gayet iyi bildiğine vurgu yaptı.

Obama, göçmen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Perez'in Latin Amerikalı kimliğine işaret ederek, "Çok çalışır ve azmederseniz nereden geldiğinizin, kim olduğunuzun ve soyadınızın gerçekten hiçbir önemi kalmaz" şeklinde konuştu.
Obama, Senato'ya da Perez'in adaylığını onaylaması konusunda acele etmesi çağrısında bulundu.

Aynı zamanda başsavcı yardımcılığı yapan Tom Perez, Obama'nın ikinci döneminde ilk Latin Amerikalı Bakan adayı oldu.
Adaylığı, ülkedeki Latin Amerikalılar tarafından memnuniyetle karşılanan Perez'in, bakan olması durumunda, göçmenlik reformu konusunda kilit rol oynayacağı tahmin ediliyor.

Maryland eyaletinde Çalışma Bakanlığı kadrosunda birtakım görevlerde bulunan 51 yaşındaki Perez, 2009'dan bu yana Sivil Haklar Dairesi Başkanı olarak görev yapıyor.

Kabinedeki iki Latin Amerikalı bakandan biri olan bir önceki Çalışma Bakanı Hilda Solis ise 10 Ocak'ta ani bir kararla görevinden istifa etmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama'dan Latin bakan adayı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN