Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Güçsüze hizmet asıl iktidardır'

Papa Francis, kırmızı haçlı atkısı ve balıkçı yüzüğünü taktı, Vatikan'daki ayinle görevine başladı. Yüzbinlerin katıldığı ayinde "İyilikten şaşmayın" mesajı verdi

Giriş Tarihi: 20.3.2013
Katolik dünyasının 266'ncı papası olan Arjantinli Papa Francis, dün San Pietro Meydanı'nda toplanan yüzbinlerin katıldığı ayinle görevine resmen başladı. Dünyanın dört bir yanından yabancı delegasyonlar, dini temsilciler, kraüliyet aileleri mensupları, Doğu Kiliseleri temsilcileri ve Türkiye'den Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile Fener Rum Patriği Bartholomeos'un katıldığı tören, dün sabah 09.45'te başladı. Dünyanın ilk Cizvit ve Latin Amerikalı papası olan ve ilk kez Francis adını alan Papa'nın tahta çıkışını 5 bin 600 gazeteci izledi.

ÇOCUK VE HASTALARA İLGİ
Papa Francis, tahta çıkma ayini esnasında verdiği vaazda "Şefkatten ve iyilikten korkmayın, gerçek iktidar hizmet etmektir" mesajı verdi. Seçildiği günden beri, yaptığı sade konuşmalar ve tavırlarıyla sempati kazanan Papa Francis, ayinden önce Papalık aracı ile (Papamobile) San Pietro Meydanı'nda halkın arasında gezdi. Bir çocuğu öptü. Bir hastayı da de aracından inip alnından öptü.
Papa Francis, törenden önce telefonla Arjantin'de Buones Aires'in en büyük meydanı Plaza de Majo'da toplanan halkı selamladı ve "Tanrı iyidir. Korkmayın" dedi. Protokolden hoşlanmadığı gözlenen Papa Francis, San Pietro katedralinde törenin başlangıcında saatine de baktı.

AZİZ PİETRO MEZARINA ZİYARET

Papa, törenin başlangıcında San Pietro Katedrali içindeki Aziz Pietro'nun mezarını da ziyaret etti ve papalığının sembolleri kırmızı haç işlemeli atkısını ve gümüşten balıkçı yüzüğünü de teslim aldı. Daha sonra atkı ve yüzük kendisine takıldı.

SEVGİ VE ŞEFKAT MESAJI

Papa Francis İncil'den, Yusuf Peygamber'in Meryem Ana ile evliliği ile ilgili pasajlar da okundu. Francis, resmi papalık ayininde yaptığı konuşmasında, çevrenin korunmasının, kişilerin birbirlerine sevgi ve şefkatle davranması istedi. "Yok oluşun alametlerine", nefrete, kıskançlığa ve "insanları lekeleyecek gurura" izin verilmemesinin gerekliliğine değindi. "Yaratılanı, çevreyi koruyun. İyilikten, şefkatten korkmayın. Yaratılanı korumak için iyi olmak gerekir. Gerçek iktidar hizmettir, özellikle zayıf ve fakirlere hizmettir" diyen Papa, nefret, kıskançlık ve gururun hayatı kirlettiğini de söyledi. Ayinde, aralarında Çince ve Arapça'nın da bulunduğu beş dilde dua edildi.

ÖNEMLİ KONUKLARI AĞIRLADI
Papa verdiği vaazda "Politik, sosyal ve ekonomik alanda sorumlu kişilere sesleniyorum: Biz çevre ve yaradılandan sorumluyuz. Bunu korumak zorundayız" dedi. Papa, dünyanın muktedirlerinden somut ve tevazuu içinde hizmet istedi.
Törene Arjantin Devlet Başkanı Christina Kirschner, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Alman Şansölyesi Angela Merkel, İspanyol Kraliye ailesinden Filipe Gonzales ve eşi Letizia, Fransa Başbakanı Jean-Marc Ayrault, Belçika Kralı Alberto II ve Kraliçe Paola, Monte Carlo Prensi 2'nci Albert de katıldı.
Papa, cumartesi günü de selefi Benedict'i Castelgandolfo'da ziyaret edecek.

VATİKAN'DA 959 YIL SONRA BİR İLK
Tarihi ayinde Türkiye'yi Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın da bulunduğu kalabalık bir liderler topluluğu temsil etti. Ayin, bir ilke de sahne oldu. 959 yıl sonra ilk kez bir Rum Patriği, Fener Rum Patriği Bartholomeos, Papa'nın göreve başlama ayinine katıldı. Daha önceki törenlere Patrikhane'den bir temsilci gönderilmesiyle yetiniliyordu. Papa I. Francis, yaklaşık iki saat süren ayininin son bölümünde Hazreti İsa'nın son akşam yemeğini temsil eden ve takdis sofrası adı verilen vaazında barış çağrısında bulundu ve ardından önce Fener Rum Patriği Bartholomeos ile daha sonra da Ermeni Katolik Kilisesi Patriği Karekin ile kucaklaştı (sağda). Bartholomeos, Vatikan'a gitme kararını, "Bu jestin altında iki kilisenin arasındaki dostane ilişkilere atfettiğim önem yer alıyor" sözleriyle açıklamıştı. Bekir Bozdağ da törende Papa Francis'i terbik etti (üstte sağda).


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Güçsüze hizmet asıl iktidardır'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN