Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşgalin 10'uncu yılında yine katliam

Giriş Tarihi: 20.3.2013

ABD ile İngiltere'nin "Irak'ı Özgürleştirme Operasyonu"nun üzerinden 10 yıl geçti. 600 binden fazla kişinin ölümüne neden olan savaşın yıldönümünde düzenlenen bombalı saldırılarda 56 kişi daha öldü

ABD ile İngiltere liderliğinde 10 yıl önce bugün başlatılan işgalinin ardından Irak'a huzur bir türlü gelmiyor. Ülkede dün başkent Bağdat'ta Şiilere yönelik düzenlenen saldırılarda 56 kişi hayatını kaybetti, 200 kişi de yaralandı. Ondan fazla bölgede düzenlenen saldırıları üstlenen olmasa da baş sorumlu olarak terör örgütü El Kaide gösterildi. Yaşanan saldırılar, 10 yıllık işgalin ardından Irak'ın mezhep çatışmasının eşiğine geldiğinin kanıtı olarak yorumlandı. Saldırıların ardından Irak Bakanlar Kurulu, 20 Nisan 2013'te yapılması öngörülen yerel seçimleri 6 ay ertelediğini açıkladı. Irak'ı Özgürleştirme Operasyonu olarak bilinen işgalin mimarlarından eski İngiltere Başbakanı Tony Blair ise pişman olmadığını açıkladı. BBC'ye konuşan Blair, "Dev katliamlar yapan bir canavarı devirmekten nasıl pişman olabilirsiniz ki?" dedi. Gallup araştırma şirketi tarafından yapılan ankete göre, Amerikalıların yüzde 53'ü ABD'nin Irak'a asker göndermesini hata olarak nitelerken, yüzde 42'si ABD'nin tutumunu doğru bulduğunu söyledi.

10 YILLIK IRAK SAVAŞI BİLANÇOSU
Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in kimyasal silahlara sahip olduğu gerekçesiyle 19 Mart 2003'te duyurulup 20 Mart 2003'te başlatılan Irak savaşının 10 yıllık bilançosu:
122 bin ile 177 bin arasında Iraklı sivil öldü.
Toplam ölü sayısının 600 bin olduğu düşünülüyor.
1 buçuk milyon kişi sığınmacı durumuna düştü.
750 bin kadın dul kaldı.
4 bin 400 ABD askeri öldü.
Savaş 2.2 trilyon dolara maloldu.
2050'ye kadar savaşın maliyetinin faizlerle ve gazilerin tedavileri ile 3.9 trilyona çıkması bekleniyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşgalin 10'uncu yılında yine katliam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN