Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rejimle diyalog yok

Giriş Tarihi: 20.3.2013

Suriye Ulusal Koalisyonu tarafından başbakan seçilen Ghassan Hito, yaptığı ilk konuşmada muhaliflere birlik mesajı verdi. Hito "Esad gidene kadar savaş sürecek, rejimle diyalog yok" dedi

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nun (SMDK) İstanbul'da yaptığı toplantıda geçici hükümetin başbakanı olarak seçilen Ghassan Hito, muhaliflere birlik mesajları verdi. Ülkenin işgal altında bulunduğunu ve bu savaşın Beşar Esad gidene kadar devam edeceğini belirten Hito, rejimle hiçbir şekilde diyaloga geçilmeyeceğini duyurdu. Sınırlardaki güvenlik tedbirleri ve gümrüklerin yeniden çalışır hale gelmesi için eylem planı hazırlayacaklarını anlatan Hito, mülteci durumunda başka ülkelerde bulunan Suriyeliler için de bir çalışma yapacaklarını belirtti. Hito, mülteci konumundaki Suriyelilerin yeniden yurtlarına dönmelerini sağlayacaklarını anlattı. Konuşmasında Suriye halkına sözler veren Hito, "Bu görev neyi gerektiriyorsa hepsini yapacağız. Suriye geçici hükümeti işe en yakın zamanda başlayacak. Şu anda özgür bölgede kendi gücünü ortaya koyacak. Silah dağınıklığını toparlayacak. Kamu ve sosyal alanları düzenleyecek ve idari müdürlükleri çalıştırmaya başlayacak. Böylece özgür olan sınırları yönetecek. Ayrıca insani yardım konusunda bir tek hükümetimiz yardımcı olacak' diye konuştu. Suriye'de yaşananların halk devrimi olduğunu belirten Hito, "Suriye rejiminin yaptığı katliamlara suskun kalmayacağız ve bütün Suriye rejimi ordusunu Özgür Ordu'ya katılmaya davet edeceğiz. Suriye'nin bütün konsolosluklarının başına geçeceğiz. Buradan ayrıca insani yardımda bulunan Suudi Arabistan, Katar Türkiye, Fransa, İtalya ve ABD'ye teşekkür ediyorum" dedi.

HALEP'TE KİMYASAL MUAMMASI
Suriye Enformasyon Bakanı Umran Zubi, muhaliflerin Halep'in Han Asel bölgesine kimyasal madde içeren füze atması sonucu 16 kişinin öldüğünü, 86 kişinin de yaralandığını iddia etti. Muhalifler ise bunu reddederek, söz konusu bölgede füze atılmadığını, Beşar Esad rejiminin insanları zehirleyip suçu rejim karşıtlarına attığını belirtti. Esad'a bağlı güçlerin ülke çapında düzenlediği operasyonlarda ise en az 52 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rejimle diyalog yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN