'Suriye ortak sorun'

Giriş Tarihi: 21.3.2013

Obama, başkan sıfatıyla ilk İsrail ziyaretine başladı. İsrail Başbakanı Netanyahu'yla basın toplantısı düzenleyen Obama "Suriye sadece ABD'nin, İsrail'in Türkiye'nin sorunu değil' dedi

İlk başkanlık döneminde İsrail'i ziyaret etmediği için ülkesinde sert şekilde eleştirilen ABD Başkanı Barack Obama, dün "tarihi ve sembolik" olarak nitelenen ziyaretine başladı. Başkan sıfatıyla ilk kez İsrail'e giden Obama'yı Tel Aviv'deki Ben Gurion Havaalanı'nda İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve Başbakanı Benyamin Netanyahu karşıladı. Konuşmasına İbranice'de "Merhaba" anlamına gelen "Şalom" kelimesiyle başlayan Obama, "İlk yurtdışı gezim olarak İsrail'i seçmem tesadüf değil. Aramızdaki kopartılamaz bağı yinelemek için buradayım" dedi.

'ESAD GİDECEK'
Kudüs'te bir araya gelen ABD Başkanı Obama ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Bir gazetecinin, ABD'nin Suriye'de yaşananları durdurmak için harekete geçmediğini belirterek, ülkede kimyasal silah kullanıldığına ilişkin iddialarla ''kırmızı çizginin'' aşılıp aşılmadığını sorması üzerine Obama, söz konusu iddiaları araştıracaklarını söyledi. "Şunu da ifade etmiştim, gerçekleri tespit ettiğimizde, kimyasal silahlar oyunun gidişatını değiştirir'' ifadesini kullanan Obama, sonraki adımlara ilişkin bugün bir açıklamada bulunmayacağını belirtti. Esad rejiminin meşruiyetini kaybettiğini ve Esad'ın gideceğini belirten Obama, "Bu sorunla başa çıkmak için, uluslararası toplum olarak çalışmamız gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu, dünyanın sorunu. ABD, İsrail ya da Türkiye'nin sorunu değil'' dedi. 3 günlük ziyaret kapsamında Obama bugün de Filistin lideri Mahmud Abbas ile görüşecek.

15 BİN KİŞİ OBAMA İÇİN ALARMDA
ABD Başkanı Barack Obama, başkan olarak İsrail'e her ne kadar ilk kez gitse de daha önce iki kez ziyaret etmişti. Obama, İsrail'e giden beşinci ABD başkanı oldu. Obama'nın İsrail, Filistin ve Ürdün'ü kapsayan Ortadoğu turu 3 gün sürecek. First Lady Michelle Obama bu gezide Başkan'a eşlik etmeyecek ama 600 kişilik bir heyet Obama ile hareket edecek. İsrail ziyaretinde 5 bini polis memuru olmak üzere yaklaşık 15 bin kişi görev yapacak. Kudüs sokaklarına yaklaşık bin bayrak asıldı. Ziyaret için özel olarak hazırlanan İsrail ve ABD bayraklarının birleşiminden oluşan logo ise binlerce kişinin oyuyla belirlendi.

OBAMA'DAN MANOLYA NETANYAHU'DAN NANO- ÇİP
ABD Başkanı Obama, Beyaz Saray'dan getirdiği manolya ağacını Cumhurbaşkanı Peres ile dikti. İsrail Başbakanı Netanyahu'nun ise Obama'ya "nano-çip" hediye etmesi bekleniyor.

DEMİR KUBBE AYAĞINA GELDİ
Obama, Netanyahu ile ABD tarafından finanse edilen ve özel olarak havaalanına getirilen "Demir Kubbe" füze savunma sistemini inceledi. ABD, bu sistem için İsrail'e 900 milyon dolar verdi.

MÜSLÜMAN DİN ADAMI DA KARŞILADI
Obama'yı, karşılayanlar arasında Müslümanları temsilen din adamı da vardı. Obama elini sıktığı imam ile uzun uzun sohbet etti. Obama daha sonra "Marine Force-1" helikopteriyle Kudüs'e gitti.

FİLİSTİNLİLER'DEN TUTUKLU İSYANI
Gazzeliler, Obama'nın ziyaretini protesto etti. İsrail hapishanelerinde herhangi bir suçlamada bulunmadan tutulan Filistinlileri hatırlatan göstericiler, "Ziyaretin hoşumuza gitmedi" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Suriye ortak sorun'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN