ABD'den "özür"le ilgili ilk açıklama

ABD Başkanı Barack Obama İsrail'in özrünü değerlendirdi.

Giriş Tarihi: 22.3.2013 21:12 Güncelleme Tarihi: 22.3.2013 21:59

İsrail'in Türkiye'den özür dilemesiyle ilgili ABD'den ilk açıklamalar geldi.

İki ülkenin de ABD için çok önemli olduğunu belirten ABD Başkanı Barack Obama, İsrail'in Mavi Marmara saldırısı için Türkiye'den özür dilediği, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu arasındaki telefon görüşmesinin zamanlamasının iyi olduğunu söyledi.

Obama, Ürdün'ün başkenti Amman'da Kral Abdullah ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, uzun zamandır Türkiye ile İsrail arasındaki iyi ilişkilerin yeniden tesis edilmesi, böylece iki ülkenin ortak çıkarlarının peşine düşebilmesinin önemli olduğunu hissettiğini söyledi.

ABD Başkanı, Türkiye ve İsrail'in, bölgesel güvenlik ve diğer meseleler üzerinde birlikte çalışabilmek için her konuda hemfikir olmak zorunda olmadıklarını da kaydetti.

ABD Başkanı Barack Obama, "Türkiye ile İsrail arasında gerginliğin son bulması bütün bölgenin çıkarına" dedi.

Obama ayrıca Suriye'nin, Esed yönetimi sona erdikten sonra aşırı unsurların mıntıkası haline gelmesinden çok endişe duyduğunu söyledi.

Barack Obama, Suriye'de bir şeylerin kırıldığını ve Esed rejiminin gitmesinin ardından hemen düzeltilemeyeceğini ifade ederek, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in, masumların trajik ve içler acısı ölümlerini göz ardı ettiğini, bu tür bir kaos ortamında aşırı unsurların ayakta kaldığını kaydetti.

Obama, Esed'in gideceğinden emin ancak zamanı konusunda soru işareti olduğunu sözlerine ekledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü de gelişmelere memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'den "özür"le ilgili ilk açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN