Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Çözüm iki devlette'

Giriş Tarihi: 22.3.2013

İsrail ziyaretinin ikinci gününde Ramallah'a geçen Başkan Obama, bağımsız Filistin devletini desteklediğini açıkladı. Obama aynı gün İsraillilere "Çözüm iki devletten geçiyor" mesajı verdi

, İsrail ziyaretinin ikinci gününde helikopterle Ramallah'a giderek ve Başbakan Selam Feyyad ile bir araya geldi. İsrail güvenlik birimlerinin üst düzey tedbirleri arasında Filistin'e geçen Başkan Obama, Filistin Devlet Başkanlığı Sarayı Mukataa'da Abbas'la iki saati aşkın bir süre görüştü. Abbas, Obama'yı büyük bir Mescid-i Aksa tablosunun önünde kabul etti. Görüşme sonrasında Mahmud Abbas'la ortak bir basın toplantısı düzenleyen Başkan Obama, "Ne kadar zor olursa olsun, barıştan vazgeçemeyiz" mesajı verdi. 5 yıl önce geldiği Ramallah'ı yeniden ziyaret etmekten mutlu olduğunu kaydeden Obama, "Ramallah'a döndüm. Çünkü ABD, bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını destekliyor. Filistinliler, özgürce ve güvende hissederek hareket etmeyi hak ediyor" dedi. Abbas ve Feyyad'ın Filistin'de kurumların inşa edilmesi sürecindeki çabalarını da öven Obama, Filistin yönetimini yolsuzlukla mücadelede daha etkin rol oynadığını belirtti. Ramallah'taki temaslarının ardından Kudüs'e dönerek İsrailli üniversite öğrencilerine hitap eden Obama, onlara da barışın sağlanması için iki devletli çözümün şart olduğunu söyledi. Eski Başbakan Ariel Şaron'un "İsrail eğer bütün toprakları kontrol etmeye kalkarsa her şeyi kaybeder" şeklindeki ifadelerine atıfta bulundu.

GAZZE'DEN ROKETLİ MESAJ

Obama'nın İsrail ziyareti devam ederken, Gazze'den ülkenin güneyindeki Sderot kentine 4 adet roket atıldı. Can kaybına neden olmayan saldırı nedeniyle küçük çapta panik yaşandı.

PERES LİYAKAT MADALYASI TAKTI
İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Obama'ya onuruna verildiği akşam yemeğinde İsrail'in güvenliğine yaptığı katkılardan dolayı liyakat madalyası taktı. Peres: "Dünyanın ufkunu ve Kudüs'ün semalarını İran tehdidine karşı ne gerekirse yapacağınız konusunda ikna oldum" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Çözüm iki devlette'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN