Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İsrail'den ilk açıklama

Giriş Tarihi: 22.3.2013 19:32 Güncelleme Tarihi: 22.3.2013 19:34
İsrail Dışişleri sözcüsü Yigal Palmor İsrail özründen sonra açıklamalarda bulundu.

İşte A Haber'e konuşan Palmor'un açıklamalar;

Başkan Obama bölgeyi ziyaret ettikten sonra İsrail ile Türkiye arasındaki ilişkilere önem verdiğini söylemişti. Sayın Netanyahu, Başbakan Erdoğan'ın Danimarka'da bir gazetede söylediklerini memnuniyetle karşıladığını söyleymişti.

Başbakan Netenyahu, Sayın Erdoğan'a Mavi Marmara'daki stratejik sonucun istediği bir şey olmadığını söyledi, özrünü ifade etti. Özellikle de her hangi bir hatasından ölümlerden dolayı özür dilemiştir. Ayrıca tazminat konusunu da kabul etti.

Bundan sonra ne olacak, ilk somut adım ne olacak?

Bu konuşmanın ardından somut gelişme için diplomatik kontak olacak ama açıkça bir anlaşma oldu ve bunlar uygulanacaktır. Çok yakında bunlar somut olarak uygulanacak.

Filistin konusunda birlikte çözüm üretilecek?

Yarımların Filistin topraklarına gitmesi konusunda herhangi bir sorun yok. Yakın zamanda Türk Kızılayı Gazze'ye insani yardım çokca yaptı. Bu devam edecektir.

Peki Filistin ablukası son bulacak mı?

Bunun bir abluka olduğunu söyleyemeyiz. Anlaşmalar ve tüm detaylar müzakerelerde konuşulacaktır. Her iki taraf da mutlu olacaktır.

Elçilikler ne zaman gönderilecek?

Çok beklemeden olacaktır. Çok yakın zamanda bunun da sonuçlarını göreceksiniz.

Neteyahu Türkiye'ye ziyaret düşünüyor mu?


Şimdilik böyle bir plan yok ayrıca elbette böyle bir görüşme olur. Davet olursa Sayın Netenyahu gelmekten mutluluk duyacaktır. Çok açıktır ki Türkiye ile ilişkiler önemlidir, Türkiye bizim için çok önemli ülke. İsrail'in her zaman bir dostu olmuştur. Türk halkına yakınlık hissetmişlerdir. İlişkilerin düzelmesinin memnuniyetle karşılaşacağını biliyorum. Çünkü bunu İsrail halkı çok istemektedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail'den ilk açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN