Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müsrif Sarkozy bütçeyi zorluyor

Tekrar siyasete atılacağı iddia edilen eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, bu kez devlet bütçesine dahil edilen 2 milyon euroluk harcamalarıyla gündemde. Sarkozy'nin aşırı masrafları kriz çıkardı

Giriş Tarihi: 22.3.2013
Kriz nedeniyle zor günler geçiren Fransa'da eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin devlet bütçesine maliyetinin 2 milyon euroyu aşması tartışma yarattı. Uyguladığı kemer sıkma politikaları nedeniyle halk desteğini kaybeden Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande her bir kuruşun hesabını yaparken, lükse düşkünlüğüyle tanınan selefi Sarkozy yüksek hayat standartlarından taviz vermiyor. Sarkozy'nin cumhurbaşkanlığı sarayına birkaç yüz metre uzaklıktaki 300 metrekarelik hukuk bürosunun yıllık 180 bin euroluk kirası ile işyerinde çalışanların ve 10 güvenlik görevlisinin maaşları da Fransız vergi mükelleflerinin cebinden çıkıyor.

6 BİN EURO MAAŞ
İktidardaki Sosyalist Parti üyesi hukukçu Rene Dosiere, emekli cumhurbaşkanlarının devlete maliyetinin ortalama 1.5-2 milyon euro olduğunu, ancak Sarkozy'nin bu ortalamayı hayli aşacağını ifade etti. Fransız yasalarına göre, emekli cumhurbaşkanlarının seyahat, güvenlik, telefon ve kira masraflarının kamu bütçesinden ödenmesinin yanısıra kendilerine 6 bin euro maaş bağlanıyor. Ancak, daimi Anayasa Mahkemesi üyesi statüsü ile bu miktar 17 bin euroyu geçiyor.

Nerih ÇATIK / PARİS

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müsrif Sarkozy bütçeyi zorluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN