3 yıl sonra özür geldi

İsrail 2010'da Gazze'ye insani yardım götüren Mavi Marmara gemisine yaptığı baskınla ilgili olarak dün Türkiye'den resmen özür diledi İsrail Başbakanı Netanyahu, ABD Başkanı Obama'nın yanında Erdoğan'ı arayıp "Üzgünüm" dedi. Erdoğan Gazze'ye gidiyor.

Türkiye ve İsrail arasında 31 Mayıs 2010'daki Mavi Marmara baskınından sonra kopan ilişkiler yeniden onarım sürecine girdi. İsrail, Türkiye'nin ileri sürdüğü 3 şartı da kabul etti ve Türk halkından özür diledi. Başbakan Tayyip Erdoğan ile İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, dün ABD Başkanı Barack Obama'nın arabuluculuğunda telekonferans ile görüştü. Görüşme, ABD Başkanı, İsrail'den ayrılmadan önce havaalanında gerçekleşti. Tarihi görüşmede Netanyahu, "Operasyonel hatalardan dolayı özür dilerim" dedi. Erdoğan da Türk halkı adına özürü kabul ettiğini açıkladı. İsrail ayrıca saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine tazminat ödeyeceğini belirtti ve Gazze'ye kısıtlamaları da kaldıracağını taahhüt etti.

FİLİSTİN İÇİN ÇALIŞMA GRUBU

Yarım saat süren görüşmede Türkiye ve İsrail arasında ilişkilerin yeniden normalleşmesi için düğmeye basılırken, Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, görüşmeye ilişkin detaylar verildi. Başbakan Erdoğan'ın, Netanyahu'ya, "Türk ve Yahudi halkları arasındaki ortak tarihe dayanan ve yüzyıllardır süregelen güçlü dostluk bağlarına ve işbirliğine değer veriyorum" dediği belirtildi. Edinilen bilgiye göre Netanyahu, özür sırasında Türkleri öldürme niyetlerinin bulunmadığını, İsrail'in de soruşturma sonucunda operasyonel birçok hata gördüğünü belirtti. Netanyahu, insani kayıplar nedeniyle Türk halkından özür dilerken, tazminatın da ödeneceğini açıkladı. Netanyahu, Türkiye'den, İsrail askerleri ile ilgili gıyaplarında süren yargı sürecinin de sonlandırılmasını istedi. Türkiye'nin üçüncü şartı olan 'ambargonun kaldırılması' konusunda ise Netanyahu, Gazze'ye birçok sınırlamanın kaldırıldığını belirtirken, gıda ve malların geçişinin bölgede istikrar olduğu müddetçe devam edeceğini belirtti. İki lider Filistin'deki insani durumun iyileştirilmesi için de ortak çalışmaya karar verdi. İki liderin görüşmesinde söze giren Başkan Obama ise ABD'nin Türkiye ve İsrail ile ortaklığa büyük önem verdiğini belirtti.

İLK ÖZÜR MAİL İLE GELDİ
Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin düzeltilmesi beklentisi ilk kez 1 Mart'ta Ankara'ya gelen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin ziyaretinde oluşmuştu. Kerry, Erdoğan ile görüşmesinde iki ülke arasındaki sorunu çözmek istediğini söyledi. Başbakan Erdoğan da Kerry'ye, "3 şartımız yerine gelmezse olmaz" diyerek Türkiye'nin kararlılığını gösterdi. Burada başlayan süreç Kerry ile Dışişleri Bakanı Davutoğlu arasında 6 kez telefonda ele alındı. O diyalogda özür fikri olgunlaşırken Kerry, "Telefonda özür dilense olur mu" diye sordu. ABD'li bakanın bu sorusu Erdoğan'a iletildi. Erdoğan, "Bizim için özür olmazsa olmaz" yanıtının verilmesini istedi. Bunun üzerine Kerry ilk öneri metnini Davutoğlu'na e-mail ile gönderdi. Mail'le gönderilen metin Başbakan Erdoğan'a sunuldu. Erdoğan, metni inceleyip bu çizgilerden sapılmayacaksa metin üzerinden yürünebileceğini söyledi. Gelişmeler üzerine, önceki gün Erdoğan'ın Hollanda dönüşünde, Ankara Esenboğa Havaalanı'nın VIP bölümünde gece yarısı zirvesi düzenlendi. Erdoğan, dün sabah da son bir değerlendirme yaptı ve metnin kabul edilmesi kararlaştırıldı. Netanyahu, bunun üzerine Obama aracılığıyla Erdoğan'ı arayarak özür diledi. Başbakanlık açıklamasında, "Netanyahu İsrail adına Türk halkından özür dilemiş, Sayın Başbakanımız da söz konusu özürü Türk halkı adına kabul etmiştir" denildi. Özürle ilgili ilk açıklama İsrail'den gelirken, yaklaşık bir saat sonra ise Türkiye gelişmeleri duyurdu. Filistin Başbakanı İsmail Haniye Türkiye'nin İsrail karşısında zafer kazandığını belirterek "Bugün size Erdoğan'ın Gazze'yi çok yakında ziyaret edeceğini müjdeliyorum" dedi.

ÇALIŞMALARA BAŞLIYORUZ
İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yigal Palmor, "Önümüzdeki hafta hemen konunun sonuca bağlanması için çalışmalara başlayacağız"dedi. Palmor şunları söyledi: "Obama'ya İsrail olarak da Türkiye olarak da çok şey borçluyuz. Konuyu o çözdü. Elçilerin atanması gündeme gelir. Şu an için bir takvim yok. Öte yandan İsrail eski Dışişleri Bakanı Avigdog Lieberman İsrail'in Mavi Marmara için özür dilemesinin "ciddi bir hata"olduğunu söyledi. ABD'deki önde gelen yahudi kuruluşları İsrail'n özürünü olumlu karşıladı.

"İSTEDİĞİMİZİ ALDIK"
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Bütün taleplerimiz karşılandı, istediğimizi aldık" dedi." İsrail'in uluslararası hukuk çizgisine getirilmesi barış yolunda önemli bir aşamadır" diyen Davutoğlu süreci şöyle anlattı: "Üçlü bir görüşme gerçekleşti. Mikrofon açıktı. Obama, Netanyahu ve Başbakanımız birlikte konuştular. Görüşme yaklaşık 20 dakika sürdü." Davutoğlu Başbakan rahatsızken bile evine giderek metin üzerinde çalıştıklarını da belirtti.

RAKAMI TÜRKİYE BELİRLEYECEK
Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, tazminat miktarının ayrı bir anlaşma ile belirleneceği belirtildi. Türkiye tazminat tespit çalışması yapıp İsrail'e rakamı bildirecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3 yıl sonra özür geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN