Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Obama'dan 200 milyon $ yardım sözü

ABD Başkanı Barack Obama, Ürdün'deki Suriyeli sığınmacılar için Kongre'den 200 milyon dolarlık yardım fonu talebinde bulunacağını belirtti.

Giriş Tarihi: 23.3.2013 02:11
Ürdün'ün başkenti Amman'da bulunan Obama, Kral Abdullah ile görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, bu fonun Suriyeli sığınmacılara daha fazla insani hizmet sağlanmasına yönelik olacağını söyledi.

Obama, ''çocuklarının bu tür sarsıntılara maruz kaldığını gören her ebeveynin kalbinin kırıldığını'' ifade etti. Ürdün'de, 120 bini Zaatari kampında olmak üzere 460 binden fazla Suriyeli sığınmacı bulunuyor.

-İsrail-Filistin barışı ve İran-

ABD Başkanı Obama ayrıca İsraillilerle Filistinlilerin barış anlaşmasına varmalarının sağlanması için hala fırsat olduğunu ancak bunun gitgide zorlaştığını belirterek, taraflar arasındaki güvensizliğin, azalmak yerine arttığını vurguladı. Obama, İran konusunda da ABD'nin, bu ülkenin nükleer silah geliştirmesini engellemek için ''mevcut her seçeneğe'' açık olduğunu yineledi.

İran'ın nükleer silah geliştirmesinin, dünya için ''olağanüstü tehlikeli'' olacağını ifade eden Obama, bu ülkenin nükleer isteklerini durdurmak için diplomatik yolları kullanmayı arzuladığını, öte yandan ABD Başkanı olarak hiçbir zaman masadan herhangi bir seçeneği kaldırmayacağını bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama'dan 200 milyon $ yardım sözü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN