Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özür hamlesinin sinyalini vermişti

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü , 10 Ağustos’ta Taha Dağlı’ya verdiği özel röportajda, özür hamlesiyle ilgili çok çarpıcı açıklamalarda bulunmuştu. İşte o röportaj

Giriş Tarihi: 23.3.2013 16:43
İşte o röportaj

3 YIL ÇÖPE ATILMIŞ BİR ZAMAN
Türkiye ile arasındaki ilişkilerin 3 yıldır bozuk olması tamamen bir zaman kaybı. Her iki ülke içinde büyük bir kayıp. İki ülkenin arasının her zaman iyi olması gerekir bu sadece Türkiye ve İsrail için değil tüm Ortadoğu için gerekli. Çünkü Türkiye ve İsrail bölgenin en önemli ülkeleri ve demokrasileri aynı zamanda köşe taşlarıdır. O yüzden bu 3 yıllık dönemi çöpe atılmış bir zaman olarak değerlendiriyoruz".

TÜRKİYE İLE İSRAİL BİR AN ÖNCE SORUNLARI GİDERMELİ
Baktığımızda ortada halledilemeyecek bir sorun yok. Kaldı ki bugün bölgede yaşananları görünce yani Suriye'deki olaylar, onun dışındaki Arap coğrafyasında meydana gelen ayaklanmalar, tüm bunları gördüğümüzde, Türkiye ile İsrail arasındaki sorunların bir an önce giderilmesi gerektiği elzemdir.

İKİ ARKADAŞ KÜSÜNCE ÖZÜR DİLENİR KIRGINLIK BİTER
Bu süreçte İsrail tarafından peş peşe olumlu adımlar atıldı. İsrail hem Türk halkına, hem de Türk hükümetine olumlu mesajlar verdi, verecektir de. Çünkü biz kapıları sonuna kadar açık tutuyoruz. Türkiye ile oturup, masada her şeyi konuşmak istiyoruz. Düşünsenize bir arkadaşınızla küstünüz, ne yaparsınız? Ona gider, sorunu anlatırsınız, dersiniz ki, 'arkadaşım sen bunu yaptığın için ben seninle küstüm'. O da özrünü diler, aradaki kırgınlık giderilir, tekrar eski dostluğunuza devam edersiniz.

TÜRKİYE'NİN VE TÜRK HALKININ DUYGULARINI ÇOK İYİ ANLIYORUZ
-Biz masaya oturup, her şeyin konuşulmasını istiyoruz. Her şey konuşulmadan sorunun çözülmesi taraftarı değiliz. Türkiye'nin kaygılarını anlıyoruz. Mavi Marmara olayından sonra hem Türk hükümeti hem de Türk halkının duygularını inanın çok iyi anlıyoruz. Bize büyük bir tepki var, bunu anlayabiliyoruz. Bu olayın soğukkanlılıkla çözülebileceğine inanıyoruz.

İSRAİL'İN DE HATALARI OLDU
-Dediğim gibi bizim de hatalarımız oldu. Kimse yüzde yüz doğru olamaz, İsrail de yüzde yüz haklıdır diyemeyiz. Herkesin hataları vardı. Bugün İsrailliler, 'Türkler neden bizden nefret ediyorlar' diye düşünüyor. Burada Türkiye'den bazı yetkililerin, halkı sokağa döken ve İsrail karşıtı söylemler içeren açıklamalarını gördük, bunlara üzüldük çünkü bu yolla hiçbir yere ulaşamayız. Biz İsrail olarak barışa hazırız ve Türkiye'nin de barışa hazır olduğunu görmek istiyoruz. Aradaki sorun kesinlikle hükümetler arasındaki bir sorun, asla halklar arasında bir sorun değil. Sokaktaki İsrailliler, Türklerle konuşmak istiyor, aradaki sorunların giderildiğini anlatmak istiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özür hamlesinin sinyalini vermişti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN