Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Chomsky'den "özür" yorumu

Giriş Tarihi: 24.3.2013 10:17

Amerikalı düşünür Noam Chomsky, İsrail'in Türkiye'den özür dilemesine şaşırmadığını söyledi.

İsrail ve Türkiye'nin yarım yüzyıla aşkın müttefik ve ortak çıkarları olan iki ülke olduğunu vurgulayan Chomsky, söz konusu sorunun bir şekilde çözülmesini beklediğini ifade etti.

Cihan Haber Ajansı'na konuşan Chomsky, Türkiye'nin doğusunda bulunan askeri üslerin İsrail tarafından, muhtemel bir İran operasyonunda kullanılmasının kendini şaşırtmayacağını belirtti.

Amerika'nın önde gelen düşünce kuruluşlarından Dış İlişkiler Konseyi (CFR) Türkiye Uzmanı Steven Cook ise İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun özür dilemesinin kendisini biraz şaşırttığını söyledi. "İki ülke ilişkileri ilerleyecek gibi görünmüyordu." diyen Cook, diplomatik ilişkilerin normale dönmesinin İsrail, Türkiye ve ABD açısından önemli bir durum olduğunu belirtti.

Türkiye-İsrail ilişkilerinin geçmişte (1990) olduğu gibi sıkı ve stratejik uyum içinde olmasını beklemediğini kaydeden Türkiye uzmanı, her iki ülkenin, Suriye ve İran'a karşı işbirliği içinde olacağını tahmin ettiğini söyledi.

Steven Cook, Abdullah Öcalan'ın silah bırakma çağrısının da Türkiye açısından büyük bir gelişme olarak nitelendirdi. Herkes tarafından kabul edilebilecek bir anayasanın hazırlanmasıyla Kürt sorununun bitirilebileceğini söyleyen Cook, yeni anayasada Kürt haklarının korunmasının önemine dikkat çekti.

Sürecin birden çok aşaması olduğunu vurgulayan Cook, PKK'nın silahsızlandırılmasının ve Türk toplumuna entegre olmasının çatışmaların sona erdirilmesi açısından olağanüstü ümit verici olduğunu dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Chomsky'den "özür" yorumu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN