Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Obama rahat döndü

Giriş Tarihi: 24.3.2013

ABD Başkanı Obama'nın 4 günlük Ortadoğu gezisi Ürdün'ün tarihi kenti Petra'da bitti. Obama için "Türkiye - İsrail ilişkisinin normalleşmesine arabulucuk yaptıktan sonra gezisinin son gününü rahat bir turist gibi geçirdi" yorumları yapıldı

ABD Başkanı 'nın çarşamba günü başladığı İsrail, Filistin ve Ürdün ziyaretleri dün son buldu. Başından bu yana sembolik görüşmelerle geçen ziyaretin, beklenmedik Türkiye-İsrail normalleşmesi ile bitmesi ile Obama, Ortadoğu turunun son gününü turist gibi geçirdi. İsrail'den sonra Ürdün'e geçen Obama, ünlü antik şehir Petra'yı ziyaret etti. Başkent Amman'dan bir saatlik helikopter yolculuğu ile Petra'ya giden Obama, antik şehrin girişindeki dar oyuktan yürüyerek tarihi yapılara ulaştı. Güneş gözlükleri, yürüyüş ayakkabıları, bej pantolonu ve koyu renk spor ceketiyle bir turist görünümü veren Obama, tarihi yapıtlar için "Gerçekten görkemli. Harika" ifadelerini kullandı. Obama'nın Petra'daki fotoğraflarına yer veren dünya basını da "4 günlük turunda Filistin-İsrail barışana yönelik yeni bir plan ortaya koymayan Obama, Türkiye ve İsrail'i barıştırınca rahatladı. Petra'yı turist gibi geztikten sonra ülkesine rahat döndü" yorumlarını yaptı.

Netanyahu'dan özür açıklaması
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Facebook hesabından yaptığı açıklamada, Mavi Marmara için özür dilenmesinin birinci gerekçesini "Suriye'deki krizin giderek şiddetlenmesi" olarak gösterdi. Netanyahu, Türkiye ile süren kirizin bitirilmesi için son üç yıl içinde pek çok girişimde bulunduklarını da anlattı.

Obama gitti Kerry kaldı
İkinci kez başkan seçildikten sonra çıktığı ilk yurt dışı seyahatini Petra'da bitiren Obama, ülkesine döndü. Obama'nın ayrılmasından sonra ABD Dışişleri Bakanı John Kerry barış görüşmeleri için Kudüs'e döndü. Kerry, Dışişleri Bakanı Davutoğlu başta olmak üzere görüşmelerde bulundu.

Dünya İsrail'in özrünü konuşuyor
ABD'nin New York Times gazetesi, "Özür ile Türkiye-İsrail ilişkileri yenilenecek" derken CNN International sitesi "Obama'dan son saniye başarısı" dedi. İngiliz Guardian gazetesi, "Türkiye - İsrail arasındaki soğukluk bitiyor" yorumunu yaptı. Alman Die Welt gazetesinde, "Obama'nın gezisinin tek başarısı Türkiye ve İsrail oldu" yorumu yapıldı. İsrail basınından Haaretz ise Tel Aviv hükümetine atfen "Menfaatlar, ego ve politikayı yendi" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama rahat döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN