Ambargo kalktı, sevkiyat başladı

İsrail Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Türkiye'den özür dilemesinin ardından, ihtiyaç duyulan malzemelerin Gazze'ye girişine izin verilmeye başlandığını söyledi.

Giriş Tarihi: 25.3.2013 16:01 Güncelleme Tarihi: 25.3.2013 16:17
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun cuma günü Başbakan Erdoğan'ı arayarak, Mavi Marmara saldırısı için özür dilemesi ardında Gazze'ye uygulanan ambargo kalktı.

Gazze üzerinde 'basit' bir ambargo olduğunu iddia eden İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emira Oron, yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze'ye yönelik izlediği ambargo siyasetini değiştirdiğini ve ihtiyaç duyulan malzemelerin Gazze'ye girişine izin vermeye başladığını ifade etti. İsraiili yetkili, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu arasında geçen konuşmanın ayrıntıları hakkında bir bilgisi olmadığını belirterek, ikilinin söz konusu telefon görüşmesinde Gazze'ye yönelik ambargonun kalkması yönünde karar aldığını vurguladı.

Oron İsrail'in Türkiye'den özür dilemesi konusunda 'Önemli ve olumlu bir adım olmakla beraber, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için yeterli değil. Mavi Marmara olayının ardından asgari düzeye indirilen diplomatik ilişkilerin düzeltilmesi ve diğer konularda uzlaşma sağlanması için her iki tarafın bir takım tavizler vermesi ayrıca Suriye krizi başta olmak üzere bölgedeki sorunların çözümü konusunda daha fazla adımlar atılması gerekiyor' dedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Mavi Marmara baskını sebebiyle Türk halkından özür dilediği, tazminat ödemeyi ve Gazze dahil Filistin topraklarına sivil halkın kullanacağı malların girişine ilişkin kısıtlamaları kaldırmayı kabul ettiği açıklanmıştı.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ambargo kalktı, sevkiyat başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN