'Esad'ı koruması vurdu' iddiası

Sosyal medya dün Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın İranlı koruması Mehdi Yakubi tarafından öldürüldüğü iddiasıyla çalkalandı. Haber resmi kaynaklar tarafından doğrulanmadı

Giriş Tarihi: 25.3.2013
Suriye'de iki yılını dolduran halk ayaklanması ve iç savaş, aynı zamanda psikolojik bir mücadeleye de sahne oluyor. Taraflar birbiri hakkında her gün yeni iddialara ortaya atarken, dün bu iddiaları bir yenisi eklendi. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın sarayında cumartesi gecesi İranlı koruması Mehdi Yakubi tarafından vurulduğu, bu sırada Suriye devlet televizyonunun yayınını kestiği iddia edildi. Sosyal medyada çıkan söylentiler biri Arapça, diğeri İbranice iki haber sitesine dayandırılırken, haberin bazı versiyonlarında Esad'ın ölmediği, başkent Şam'daki El Şami Hastanesi'ne kaldırıldığı ve ölümkalım mücadelesi verdiği bilgisi yer aldı. Resmi kaynakların hiçbir şekilde doğrulamadığı söylentiler, sosyal medyada ve özellikle de Twitter'da heyecanlı saatlerin yaşanmasına yol açtı. Esad'ı vuran korumasının İranlı Mehdi Yakubi adlı bir subay olduğu iddiası ise siyasi gözlemciler tarafından inandırıcı bulunmadı. Esad'ın üst düzey bir koruma halkasıyla kuşatıldığını kaydeden gözlemciler, İranlı bir korumanın Suriye Devlet Başkanı'nı öldürmesinin her türlü inandırıcılıktan uzak olduğunu belirtti. Esad ve ailesiyle ilgili benzer haberler daha önce de çıkmıştı. Geçtiğimiz yıl, Rusya İçişleri Bakanı Vladimir Kolokoltsev adına açılan sahte bir Twitter hesabından, Esad ve eşi Esma'nın Lazkiye'de öldürüldüğü bilgisi verilmiş ancak olay hem Suriye hem de Rusya tarafından anında yalanlanmıştı. Öte yandan, ordu birliklerinin muhaliflerin yoğunlukta bulunduğu bölgelere düzenlediği saldırılarda 51 kişinin öldüğü bildirildi.

Muaz el Hatib istifa etti
Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Muaz El Hatib, muhalif gruplar arasındaki çekişmeler sonucu görevinden istifa ettiğini açıkladı. İstifa kararı sonrasında bir değerlendirme yapan SMDK, Genel Kurul toplanıp nihai kararı verinceye kadar Hatib'in başkanlığının devam ettiğini bildirdi. Öte yandan Katar'ın başkenti Doha'da toplanan Arap Birliği ise Suriye'nin koltuğunu resmen muhaliflere devretti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Esad'ı koruması vurdu' iddiası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN