Güney Kıbrıs'ta anlaşma sağlandı

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, dün akşam belki de tarihinin en ağır durumunu yaşadı. Avrupa Birliği ile IMF'nin Kıbrıs'ın güneyine 10 milyar dolarlık bir kurtarma paketine ilişkin anlaşma sağlandı. Ancak 'kurtarma paketi'nin bedeli oldukça ağır görünüyor.

Giriş Tarihi: 25.3.2013 11:03
Yaşanan sıkıntı en net Maliye Bakanı Michalis Sarris'in yüzüne yansıdı. Evet 10 milyar dolarlık destek gelmişti ancak, alınacak önlemlerin hayata geçirilmesi hiç de kolay olacak gibi değil.Avrupa Birliği ile IMF'nin Kıbrıs'ın güneyine 10 milyar dolarlık bir kurtarma paketi sunması konusunda anlaşmaya varıldı. Kredi paketinin maliyetinin yüklüce bir bölümünün Kıbrıs'ın güneyindeki bankalarda hesapları bulunan mudilere karşılatılacağı belirtiliyor. Gelan bilgilere göre 100 bin euronun altında mevduatı olanların kesintilerden etkilenmeyeceği bilgisi paylaşılıyor.

Mali krizle mücadele eden Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde, euro bölgesi maliye bakanları ile mutabakata varılan kurtarma paketi kapsamında yeniden yapılandırılması kararlaştırılan Laiki Trapeza'nın (Halk Bankası) bankamatiklerinde daha önce 260 euro olan limit, 100 euroya düşürüldü.

Brüksel'de, Rum yönetimi ile AB ve IMF arasında sürdürülen müzakerelerde anlaşmazlık konusu olan Kıbrıs Bankası'nın (Cyprus Bank) bankamatiklerine de 120 euroluk limit koyuldu.

BBC'nin haberine göre ise ulaşan ilk bilgiler Kıbrıs Halk Bankası Layki'deki bazı hesaplardan yüzde 40 oranında kesinti yapılacağı yönünde. Gelen son haberlere göre bankacılık sisteminin çökmesini önlemek için bazı mevduat sahiplerine bir seferlik vergi uygulanacak 100 bin euronun altında mevduatı olanların etkilenmeyeceği söyleniyor.

Cyprus Mail gazetesinin haberine göre ülkenin en büyük iki bankasının kararlardan etkileneceğini, diğer küçük bankalardaki hesaplara dokunulmayacağını belirtiliyor.

IMF Başkanı Christine Lagarde ve euro bölgesi maliye bakanlarının Brüksel'deki toplantısında Kıbrıs yönetimini Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiyedis temsil etti. Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble varılan anlaşmanın Kıbrıs'ta parlamentonunun onayına sunulma zorunluluğunu getirmediğini söyledi.

Kıbrıs'ın güneyinde cuma günü yapılan oylamada emeklilik fonlarının kamulaştırılması yönünde karar alındı. Ayrıca, "sorunlu" ve "iyi" banka sınıflandırması yapılması da kararlaştırıldı. Mevduat vergisini içeren bir yasal düzenleme Kıbrıs'ın güneyinde parlamento tarafından daha önceki bir oylamada tıklayın reddedilmişti.

Güney Kıbrıs'ta bankaların 9 gündür kapalı olması iç ticarette büyük sıkıntılara neden oluyor. Nakit sıkıntısı nedeniyle alışverişlerin durma noktasına geldiği ülkede vatandaşlar acil ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çekiyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güney Kıbrıs'ta anlaşma sağlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN