Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Muaz görevde kalacak mı?

Giriş Tarihi: 26.3.2013 15:55 Güncelleme Tarihi: 26.3.2013 15:56
Suriye Ulusal Koalisyonu lideri Ahmet Muaz el Hatip'in istifa kararı, Özgür Suriye Ordusunun Hassan Hito Başbakanlığındaki geçici hükümeti tanımayacağını ilan etmesi ve Özgür Ordunun komutanı Riyad el Esad'ın suikasta hedef olması. Peş peşe meydana gelen bu gelişmeler, Suriye muhaliflerinin bölündüğü yorumlarını beraberinde getirdi.

Bu süreçte belirleyici unsur Muaz'ın istifası. Ahmet Muaz, Suriye'nin en tanınmış din adamlarından biriyken Suriye halkının meşru temsilcisi ilan edilen Suriye Ulusal Koalisyonunun başına getirildi. Ulusal Koalisyon kendisinden önceki organizasyon olan Suriye Ulusal Konseyi başta olmak üzere Özgür Suriye Ordusu ve muhalif Kürt grupları bünyesinde barındıran en üst oluşumdu. Muaz gibi ülkesinde her kesimin desteğini alabilen ılımlı bir ismin bu oluşumun başına getirilmesi önemliydi.

Muaz hafta sonu istifa kararı aldı. Ancak Koalisyon istifayı kabul etmedi. İstifa gerekçesine gelince. Ahmet Muaz'ın istifası aslında bir tepkiydi. Muaz, uluslararası görüşmelere, yardım organizasyonlarına, Arap Birliği toplantılarına, Suriye'nin Dostları konferanslarına katılarak her hangi bir adım atılamadığını gördü ve buna tepki olarak istifa kararı aldı.

Amerika, Batı ve Arap Birliğinin yer aldığı uluslararası toplantıların hiç birinde Suriye halkına yardım edememiş olmaktan yakındı. Uçuşa yasak bölge, insani yardım koridoru gibi konularda BM, Amerika ve Batı'nın sessiz kalmasına istifa ederek tepki gösterdi.

Bunun yerine yine Koalisyon çatısı altında Suriye içinde halkla beraber mücadeleyi tercih etti. Ancak Muaz'ın istifa girişimi yarım kalacak gibi görünüyor. Özellikle Katar'daki Arap Birliği zirvesinde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu başta olmak üzere diğer ülke temsilcilerinin Muaz'ı ikna için baskı yaptıkları biliniyor.

Suriye'de Muaz liderliğindeki muhalifler bir ay önce de benzer şekilde Batı'yı protesto etmiş ve atılamayan somut adımlar nedeniyle uluslararası toplantıları boykot kararı almıştı. Akabinde muhaliflerin bu hamlesi sonuç getirmiş ve geçici hükümet kurulmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muaz görevde kalacak mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN