'Ben geçmişi ölü olarak görmem'

Giriş Tarihi: 27.3.2013

Dışişleri Bakanı Davutoğlu "Geçmiş ölüdür" diyen Peres'e şu yanıtı verdi: "Ben geçmişi hiçbir zaman ölü olarak görmem. Yüzleşmekten kaçınmamalılar" "Özürle ilgili muhalefetten ses yok. Faruk Loğoğlu yaptı ama açıklama mı o? Tebrik edilmesi gereken Sayın Obama imiş. Amerika'ya bu baskıyı yaptırtan kim?

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "geçmiş ölüdür" diyen İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'e "Ben geçmişi hiçbir zaman ölü olarak görmem. Geçmiş üzerinden nefret inşa edilmez. Ama geçmiş de yaşanmıştır, insanlar geçmişleri ile yüzleşmekten kaçınmamalılar" yanıtını verdi. Davutoğlu, iki ülke ilişkilerinin normalleşmesinin vakit alacağını da belirtti. Davutoğlu uçağında gazetecilere konuştu. Açıklamaları şöyle:
AYNI HATAYI ELEŞTİRİRİZ :
İkinci adım tazminat. Bu hafta içinde İsrail'den tazminat için bir heyet gelecek. Ambargo ile ilgili İsrail Dışişleri Bakanlığı olumlu bir açıklama yaptı. Uygulamasını göreceğiz. Ona paralel olarak da zaten diplomatik süreç büyükelçi atamaları biraz vakit alır. Yanlış yaptığında yine eleştiririz..
AKTİF ROL ALMAMIZI İSTİYORLAR : Livni olumlu görüşler ifade etti. Aramasının ikinci sebebi de Orta Doğu müzakerelerinde Türkiye'yi daha aktif görmek istemeleri.
ABD'YE BU BASKIYI YAPTIRAN KİM?: Herkes yorum yaptı, açıklama yaptı. Bizim muhalefet partilerinden tek bir ses yok. Faruk Loğoğlu yaptı ama açıklama mı o? İtiraftan da öte bir şey tebrik edilmesi gereken Sayın Obama imiş. Amerika'ya bu baskıyı yaptırtan kim?
ABD 15 SAAT DİRENDİ : ABD'nin baskı yapıp sonuç aldığını söylüyorlar. BM Güvenlik Konseyi'nden o açıklamanın çıkması için 15 saat müzakere yapıldı. Amerikalılar direndi karar çıkmasın diye. Ama ilk defa İsrail'le ilgili böyle bir karar çıktı.
BİZİMKİLER NEREDE: Eminim birçok vatanperver CHP'li bunun gurunu hissetmiştir ama liderleri bunu itiraf edemiyor. Şimdi özür geldi bizimkiler nerede?

7 ŞART VARDI:

Davutoğlu Türkiye'nin 7 şart ortaya koyduğunu ve tüm şartların da yerine geldiğini anımsattı. Bu şartları da tekrar anımsattı:
BM Güvenlik Konseyi açıklaması yapılsın. Yapıldı.
Bütün yaralılar ve bütün yolcular o gün ya hapishanede ya da hastanedeydi. Bugün unutuldu bunlar. Hepsi serbest bırakılsın dedik bırakıldı.
Geminin serbest bırakılması
Uluslararası soruşturma açılması
Özür
Tazminat
Ambargonun kaldırılması

BARAK'A DOKUNMAYIN DEDİM
Davutoğlu Mavi Marmara saldırısının olduğu gün İsrail'i geminin rotası konusunda uyardıklarını söyledi. "Ehud Barak (dönemin savunma bakanı) aradı. Ona söyledim. Sakın dokunmayın gemilerin amacı barışçıldır. İsrail karasularına girmeyecekler. Mısır'a gidecekler. Aynı gün Feridun Sinirlioğlu da İsrail müsteşarına bunu söyledi. MİT İsrail tarafına iletti. Bu konular konuşulmuş, yoksa niye gidelim dışarıya. Amerika da bütün bunları bildiği için bastırabiliyor İsrail'e. Haklıyız çünkü" dedi.

İŞTE O TELEFON GÖRÜŞMESİ
Bakan Davutoğlu, Ehud Barak ile New York'ta olaydan sonra gerçekleşen ilk telefon görüşmesinin detaylarını anlattı:
Üzüntü beyanıyla bundan kurtulamazsınız çok büyük bir suç işlediniz. Bunun bedelini ödeyeceksiniz.
Türkiye'nin dostuyuz dedi.
Dostluk barış zamanında uluslararası sularda vatandaş öldürerek gösterilmez. Derhal tüm yaralılar ve ölülerimiz için uçak göndereceğiz.
Biz gönderelim
Hayır onların yanındaki kardeşlerini öldürenlere güvenemeyiz biz. Bırakın yaralıları, ölülerimizin bir tek saç teli dahi İsrail'de kalmayacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ben geçmişi ölü olarak görmem'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN