Sıra BM koltuğunda

Giriş Tarihi: 27.3.2013
Katar'ın başkenti Doha'da dün başlayan 24'üncü Arap Birliği Zirvesi, Suriye konusunda önemli gelişmelere sahne oldu. Pazar günü istifasını açıklayan Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Muaz El Hatib'in Suriye'yi temsil ettiği zirvede Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da bir konuşma yaptı. Geçici Suriye hükümetinin Arap Birliği'nde temsilinden sonra sıranın Birleşmiş Milletler'de temsile geldiğini vurgulayan Davutoğlu, zirvede bulunmanın kendisi için gurur verici olduğunu belirtti. Arap liderlere Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın selamını getirdiğini söyleyerek sözlerine başlayan Bakan Davutoğlu, "Türkiye ve Arap Birliği sadece ortak tarih, kültür ve değerler bütününü değil, çok önemli bir ajandayı da paylaşıyor. Suriye adına bugün burada yeni bir sayfa açılmıştır. Arap Birliği'nin, Suriye halkının meşru temsilcisi olarak Suriye'nin koltuğunu Ulusal Koalisyon'a teslim etmesi, bu sayfanın başlangıcını gösteriyor" dedi. Suriye halkının üç yıldır bağımsızlık için mücadele ettiğini belirten Bakan Davutoğlu, "Bekleyecek lüksümüz yok. Daha çok çalışmalıyız. Demokratik ve bağımsız bir Suriye için desteğimiz artarak devam edecek" ifadelerini kullandı.

ZİRVEDE KOLTUK KAVGASI

Arap Birliği Zirvesi'nde ilk sözü Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Muaz El Hatib aldı. Ancak El Hatib'in Suriye'yi temsil koltuğuna oturmasının ardından ilginç bir hikâye çıktı. Kulislerden sızan bilgilere göre, geçici Başbakan Gassan Hitto ile Muaz El Hatib arasında kimin koltuğa oturacağıyla ilgili ciddi bir gerginlik yaşandı. Ancak Katar Emiri Hamad Bin Halife, emrivaki ile koltuğu El Hatib'e teslim ederek problemi çözdü.

SURİYE'Yİ HATİP TEMSİL ETTİ
Zirvede Suriye için ayrılan bölüme Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Muaz El Hatib oturdu. Bu koltuğa kimin oturacağı konusunda kısa bir gerginlik yaşandığı, ancak Katar Emiri'nin, Hatibi oturtarak sorunu çözdüğü belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sıra BM koltuğunda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN