Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kimyasal avcısı

2002'de Irak'ta "kitle imha silahı" yok raporu veren İsveçli akademisyen, şimdi de BM adına Suriye'de kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığını araştıracak

Giriş Tarihi: 28.3.2013
Suriye'de Devlet Başkanı Beşar Esad ile muhalifleri arasında 3'üncü yılına giren iç savaşta kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığını İsveçli bilimadamı araştıracak. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon, İsveçli akademisyen Prof. Dr. Ake Sellström'ü Suriye'ye gidecek BM heyetine başkanlık edeceğini duyurdu. Suriye hükümeti geçtiğimiz hafta Halep'teki çatışmalarda Suriyeli muhaliflerin kimyasal silah kullanıp kullanmadığının araştırılması için BM'ye çağrı yapmıştı. Daha sonra İngiltere ve Fransa, yalnızca Halep'te değil, tüm Suriye'de kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığının araştırılmasını talep etti. Sellström ve ekibi de hem Esad rejiminin, hem de muhaliflerin kimyasal silah kullanıp kullanmadığını araştıracak. Ancak BM heyetinin önceliğinde geçen hafta Halep'te 26 kişinin ölümüne neden olan kimyasal bombalı saldırı olacak. İsveçli bilim insanının ne zaman göreve başlayacağı ve heyette kimlerin olacağı hakkında henüz bilgi verildi. BM heyeti eğer rejimin kimyasal silah kullandığını belirtirse Esad, uluslararası alanda çok ciddi bir darbe daha alacak. ABD Başkanı Barack Obama, birçok kez kırmızı çizgilerinin kimyasal silah kullanılması olduğunu belirtmişti. Eğer muhaliflerin kimyasal silah kullandığı duyurulursa bu kez de birçok ülke verdiği desteği yeniden gözden geçirecek.

İLK ELÇİLİK KATAR'DA
Öte yandan Suriye muhalefetine devredilen Katar'ın başkenti Doha'daki Suriye Büyükelçiliği dün resmen açıldı. Açılış törenine Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK) Başkanı Muaz el-Hatib, Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı Gassan Hito ve çok sayıda büyükelçi katıldı. Törende Suriye'nin milli marşı da çalındı. SMDK'nın daha önce Londra ve Paris'te de temsilcilikleri açılmıştı ancak ilk kez resmi bir büyükelçilikleri oldu.

IRAK'TA DA GÖREV YAPMIŞTI
1990'larda Irak'ın biyolojik ve kimyasal silahlarından arınıp arınmadığı inceleyen İsveçli profesör Ake Sellström, 2002'de Bağdat'ta kitle imha silahı olmadığını rapor etmesine rağmen 2003'teki ABD işgalini engelleyemedi. Sellström'un haklılığı yıllar sonra "Bağdat'ta gerçekten kitle imha silahı yoktu" raporları ile kanıtlandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kimyasal avcısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN