Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rumların parası İngilizlere emanet

Giriş Tarihi: 28.3.2013 20:12

Rumlar 16 Mart’tan bu yana, 11 gündür kapalı olan bankaları yoğun güvenlik önlemleri altında açtı.

Güney Kıbrıs'ta olağanüstü güvenlik önlemleri alındı, halka sakin olmaları çağrısı yapıldı. AB ve IMF'nin "kurtarma paketi"ni protesto eden Rumlar, Başkanlık sarayı önünde toplandı.

Göstericiler, "kurtarma paketi"nin mimarı olarak gördükleri Almanya Başbakanı Angela Merkel'in "Alman askeri" olduğu bir posterini taşıyarak tepkilerini dile getirdi.

GÜVENLİK İNGİLİZLERE EMANET

Rum kesiminde 11 gündür kapalı olan bankalar bugün saat 12.00'de açıldı. Banka şubelerinde güvenliği, dünyaca ünlü İngiliz özel güvenlik şirketi G4S sağlıyor.

Rum Maliye bakanlığı genelgesiyle mevduat sahiplerine sermaye hareketi kısıtlamaları getirildi. Buna göre;

-Bireysel mevduatlardan günlük para çekme limiti 300 Euro olacak.
-Bireysel hesaplardan Ada dışına para çıkarılamayacak.
-Ülkede çek kullanılmayacak.
-Ticari hesaplardan "belge gösterilmesi koşuluyla" sadece ürünler için denizaşırı para transferine izin verilecek, bunun için komitenin onayı gerekecek.
-Maaşlar ya nakit ya da banka transferiyle ödenecek çek kullanılmayacak.
-Kredi kartlarıyla yurtdışı harcamaları aylık 5 bin Euro'yu geçemeyecek.
-Yurtdışındaki öğrenciler için 3 ayda en çok 5 bin Euro transfer edilebilecek.
-Yurtdışı seyahatlerde en çok 3 bin Euro nakite izin verilecek.
-Kısıtlamalar 4 gün için geçerli olacak, bu süreden sonra koşullar yeniden gözden geçirilecek.

KARGO UÇAĞIYLA NAKİT


Güney Kıbrıs'ta başgösteren nakit sıkıntısı üzerinde dün akşam saatlerinde Almanya'nın Frankfurt kentinden Larnaka'ya gelen bir kargo uçağıyla milyarlarca Euro nakit para gönderildi. Paranın IMF ve AB ile varılan 10 milyar Euroluk kredi anlaşması dışında, AB'nin bankaların yüzdürülmesine yönelik Acil Nakit Desteği uygulaması kapsamında Kıbrıs'a gönderildiği belirtiliyor.

10 Milyar Euro'luk kredinin Nisan ayı ortalarında Güney Kıbrıs ekonomisine pompalanacağı, bu süre içinde yürürlükte olacak sınırlamaların ekonomiye olumsuz yansımaları olacağı, piyasadaki sıkıntıların devam edeceği belirtiliyor.

YUNANİSTAN SORUMLU TUTULUYOR

Öte yandan dün Lefkoşa'da özelleştirme karşıtı eylem yapıldı. Yüzlerce kişinin Başkanlık sarayı önündeki eyleminde ekonomik krizden Yunanistan sorumlu tutuldu.

Konuşmalarda Yunanistan'ın 1974'te Makarios'a karşı darbe girişiminden ötürü adanın bölünmesine neden olduğu şimdiyse Yunanistan'daki bankalar krizinin Rumların çöküşüne yol açtığı vurgulandı. Yunanistan'daki muhalefet de mecliste ekonomik krizden Atina Yönetimini sorumlu tuttu.

Rumların Nobel ödüllü ekonomisti Hristoforos Pissarides, AB'nin Rumların içinde bulunduğu ekonomik krizin ele alınışının Euro kullanan AB ortak para birimine sahip ülkelerin eşit bir grup olarak çalışmadığını, güçlü ülkelerin çıkarlarının önde geldiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rumların parası İngilizlere emanet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN