Tansiyon yükseldi

Giriş Tarihi: 28.3.2013 15:56 Güncelleme Tarihi: 28.3.2013 15:57
Filistin'de hamursuz bayramı tansiyonu yeniden doruğa çıkardı. Kudüs'teki Mescid-i Aksa ile El Halil kentindeki Halil İbrahim caminde gerginlik zirvede.

İSRAİLLİ MİLLETVEKİLİNİN AKSA ÇAĞRISI
İktidardaki Likut partisinin aşırı sağcı milletvekili Moshe Feiglin, Hamursuz Bayramında yahudilere Mescid-i Aksa'yı ziyaret edin çağrısı yapmıştı. Daha önce iki kez Kubbetüssahra'ya girip, ibadet eden Feiglin, Filistinlilerin tepkisine neden olmuştu. İsrailli milletvekilinin son çağrısı Filistinlileri yeniden harekete geçirdi. Aksa vakfı Feiglin'in açıklamalarına tepki gösterdi, İsrailli milletvekilinin Mescid-i Aksa'ya girmesi halinde çatışma çıkabileceği uyarısı yaptı.

YAHUDİ YERLEŞİMCİLER MESCİD-İ AKSA'YA GİRDİ
Feiglin Aksa camine alınmadı bunun üzerine bir açıklama daha yapıp "savaşımı sürdüreceğim" dedi. Feiglin giremedi ancak aynı gün 100'den fazla yahudi yerleşimci Mescid-i Aksa'ya ziyaret gerçekleştirdi. Yerleşimcilere İsrail askerleri refakat etti. Filistinliler müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa'nın avlusuna giren yerleşimcilere "kanımız, canımız feda sana ya Aksa" sloganları atarak tepki gösterdi.

EL HALİL'DEKİ HALİL İBRAHİM CAMİ MÜSLÜMANLARA KAPATILDI, YAHUDİLERE TAHSİS EDİLDİ
Mescid-i Aksa ile birlikte yahudilerin dini açıdan önem verdikleri bir diğer kutsal mekan El Halil kentindeki Halil İbrahim cami. İsrail askerlerinin işgali altında tutulan ve bir bölümü sinagog olarak kullanılan, cami olan kısmı ise yahudilerin dini bayramlarında kapatılan ve yahudilere tahsis edilen Halil İbrahim caminde Hamursuz bayramı nedeniyle yoğun güvenlik önlemleri alındı. Cami müslümanlara kapatıldı, yahudilere tahsis edildi, yüzlerce yerleşimci ibadet için Halil İbrahim camine girerken dışarıda bu duruma tepki gösteren Filistinliler ayaklandı. Protestoya İsrail askerleri gaz bombası ve plastik mermilerle müdahale etti. Filistinliler askerlere taş atarak karşılık verdi, El Halil sokaklarında sıcak çatışmalar yaşandı.

KUBBETÜSSAHRA'NIN YAHUDİLER İÇİN ÖNEMİ
Yahudi inancına göre Mescid-i Aksa ve onun karşısında görkemli sarı kubbesiyle yükselen Kubbetüssahra'nın bulunduğu haremüşerif dini açıdan büyük öneme sahip. İsrailliler oraya Temple Mount yani Tapınak Dağı diyor ve Kubbetüssahra caminin altında Süleyman mabedi olarak bilinen Büyük Yahudi Tapınağının olduğuna inanıyorlar. Bu nedenle yerleşimciler son günlerde sıklaştırdıkları ziyaretlerle Aksa caminin avlusuna girip, Kubbetüssahra'nın önünde ibadet ediyor, dua ediyorlar.

HALİL İBRAHİM CAMİNİN YAHUDİLER İÇİN ÖNEMİ
El Halil kentindeki Halil İbrahim caminin içinde İbrahim Peygamber, İshak Peygamber ve eşlerinin makamları bulunuyor. Caminin kapısında İsrail askerleri nöbet tutuyor. İsrailliler Halil İbrahim camine "Patrik Mezarları" ya da Patrikler Mağarası" diyor. Caminin bir bölümü sinagog olarak kullanılıyor. İsrail, kutsal bayramları sırasında cami olarak kullanılan ve Hazreti İshak ile eşinin makamlarının yer aldığı, Selahattin Eyyübi'nin minberinin bulunduğu bölümü de yahudi yerleşimcilere tahsis ediyor.

İBRAHİM CAMİ KATLİAMI
25 Şubat 1994 günü, Batı Şeria'nın güneyindeki El Halil kentinde meydana gelmiştir. El Halil katliamı adıyla da anılır.Yahudilerin ve müslümanların dini bayramlarının (Purim ve Ramazan) çakıştığı bir günde gerçekleşen bu olayda, radikal görüşlere sahip Kahanist akımının üyesi Baruch Goldstein adlı bir Yahudi, otomatik silahıyla açtığı ateş sonuncu 29 Filistinliyi öldürmüş, 125'ini de yaralamıştır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tansiyon yükseldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN