Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bosna'da "Grbavitsa canavarı"na 45 yıl hapis

Bosna-Hersek Mahkemesi, Bosna'daki savaş sırasında (1992-1995) başkent Saraybosna'nın Grbavitsa, Vratsa ve Kovaçiçi semtlerinde, kadın ve çocuklara yaptığı işkence nedeniyle "Grbavitsa canavarı" olarak adlandırılan eski Sırp asker Veselin Vlahoviç'i, 45 yıl hapse mahkum etti.

Giriş Tarihi: 29.3.2013 15:35 Güncelleme Tarihi: 29.3.2013 16:34
Bosna Hersek Mahkemesi'nin, Vlahoviç'e verdiği ceza, şu ana kadar savaş suçlarından ülkede verilen en yüksek ceza oldu.
Çeşitli suçlardan 29 Nisan 2001'den bu yana tutuklu yargılanan Veselin Vlahoviç hakkında Bosna Hersek Mahkemesi'ndeki davanın bugün karar duruşması yapıldı. Vlahoviç'in suçlandığı ve iddianamede de yer alan 66 suçlama tek tek okundu.
Mahkeme, Vlahoviç'in, 1992 yılının mayıs ile ağustos ayları arasında, Saraybosna'nın Grbavitsa, Vratsa ve Kovaçiçi semtlerinde "30 kişiyi katletmek, onlarca kadına tecavüz etmek ve bu kadınlardan bazılarına aylarca tecavüz etmekten" suçlu bulunduğunu açıkladı.

Tanıkların ifadelerinde Vlahoviç'in savaş zamanında kendisini, Grbavitsa, Vratsa ve Kovaçiçi'de "ölüm ve hayatın efendisi" olarak tanıttığı belirtilen mahkeme kararında, Vlahoviç'e 45 yıl hapis verildiği bildirildi, bu cezanın Bosna-Hersek Mahkemesi'nin verebileceği en yüksek ceza olduğu vurgulandı.
Dava kapsamında Vlahoviç aleyhine ifade veren 105 tanık, kendilerine yapılan işkenceleri ve tecavüzleri anlatmıştı. "Savaş suçlusu" olarak yargılanan Vlahoviç ise daha önce hakkındaki iddiaları reddetmiş, bu suçları işlemediğini öne sürmüştü.

Karadağ doğumlu Vlahoviç (42), 2010 yılında İspanya'nın Alicante eyaletinde suç örgütlerine karşı düzenlenen operasyonlarda yakalanmıştı. Bosna-Hersek Savcılığı'nın talebi üzerine 26 Ağustos 2010'da İspanya'dan Bosna-Hersek'e iade edilen Vlahoviç'in işlediği savaş suçlarının çeşidi ve sayısının çokluğu nedeniyle hakkındaki iddianamenin hazırlanması yaklaşık altı ay sürmüştü. Vlahoviç'in davası iki yıl önce bugün başlamıştı.

BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Bosna'da "Grbavitsa canavarı"na 45 yıl hapis
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN