Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Giriş Tarihi: 2.4.2013 00:26 Güncelleme Tarihi: 2.4.2013 00:29
dünyaca ünlü doğa ve bilim ilüstratörü, tabiat araştırmacısı ve natürist Alman 'ı özel bir ile hatırladı.

1647-1717 yılları arasında yaşayan Maria Sibylla Merian hem sanat hem de bilim dünyası açısından büyük önem taşıyan bir isim.

Sanatçı bir aileden gelen Merien doğadaki bitki ve hayvanların detaylı ilüstrasyonlarını yaparak bilim ve sanata büyük katkılarda bulundu. Maria Sibylla Merian çizimleri ve ilüstrasyonlarıyla türlerin bilimsel olarak sınıflandırılmasına büyük katkıda bulundu.

Özellikle kelebek çizimleriyle dikkat çeken Merien bu özelliğiyle pek bilinmese de entomoloji bilimine çok büyük katkı sağladı. Doğa ve hayvan ilüstrasyonlarından oluşan 3 cilt yayınlayan Maria Sibylla Merian'ın doğum gününü Google Merian'ın çizimlerinden esinlenerek hazırladığı doodle ile kutladı. Doodle'da Merian'ın meşhur kelebek çizimleri de unutulmadı.

Maria Sibylla Merian kimdir?

2 Nisan 1647'de Almanya'nın Frankfurt kentinde doğan Maria Sibylla Merian sanatçı bir ailenin çocuğuydu. Üvey babası still life ilüstratörü Jacob Marrel tarafından resim disiplinine yönlendirildi. İlk çizimlerini 13 yaşında yapmaya başladı. Kariyerinin erken dönemlerinde çiçekleri tekil olarak çizmeye başladı. İlk kitabı Neues Blumenbauch 1675-80 arasında 3 parça olarak basıldı. Ziyaret ettiği bahçelerde böcekleri keşfetti. Böcekleri çizmeye başlayan kelebeklerin geçirdiği tüm evrim aşamaları resimledi.

Bitki ve canlıları resmeden Maria Sibylla Merian'ın çalışmaları başlangıçta bilim dünyası tarafından pek ilgi çekmese de giderek biyolojide sınıflandırma çalışmalarında kullanılmaya başlandı. Repertuarına kurbağa, yılan, iguana, örümcek ve tropik böcekleri de ekleyen Merian'ın bu çalışmaları bugün koleksiyoncuların elinde hala büyük değer taşıyor. Merian sadece ressam değil, aynı zamanda bir tabiat araştırıcısıydı. 1699 yılında Güney Amerika'nın bugün bile en vahşi doğasının bulunduğu Surinam bölgesinde yaptığı çalışmaları 1705 yılında 54 Tablo halinde yayınlanmıştır. Merian, Entomoloji literatürüne aynı zamanda sanat yönünden en değerli ilk eserleri kazandırmıştır....

Merian 13 Ocak 1717'de hayata gözlerini yumdu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Google Maria Sibylla Merian'ı özel doodle ile andı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN