Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çin de sınıra asker gönderiyor

Kuzey Kore'nin nükleer tehdidi sonrası ABD'nin Güney Kore'ye B-2 ve F-22 "hayalet uçakları" ile savaş gemileri göndermesi Çin'i de harekete geçirdi. Çin, Kuzey Kore sınırına asker ve savaş uçakları kaydırdı.

Giriş Tarihi: 2.4.2013 21:17
Güney Kore ve ABD'nin ortak askeri tatbikatı sonrası savaşla tehdit eden Kuzey Kore, komşusu Çin'i de harekete geçirdi. ABD'li yetkililere göre, Çin Halk Ordusu, geçtiğimiz Mart ayı ortasından bu yana Kuzey Kore sınırına askeri yığınak yapıyor.

Kore sınırına asker gönderen ve savaş uçaklarını hazır tutan Çin Halk Ordusu'nun alarm seviyesinin ise "1" olduğu belirtildi.

ABD'li yetkililer, Çin Halk Ordusu'nun tanklar ve zırhlı araçlar eşliğinde Jian kenti ve Yalu Nehri boyunca Kuzey Kore sınırına doğru ilerlediği ileri sürüldü. Çin'in ayrıca Sarı Deniz'de gerçek mermilerle bir askeri tatbikat gerçekleştirdiği belirtildi.

ÇİN'DEN İTİDAL ÇAĞRISI
Kuzey Kore'nin kapalı durumdaki plütonyum reaktörünü yeniden faaliyete geçireceğini duyurması Çin tarafından üzüntüyle karşılandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hong Ley, Kuzey Kore'nin nükleer tesisini tekrar açma niyetinde olmasını "üzüntüyle" karşıladıklarını söyledi.

Çin'in Kore yarımadası ve Kuzeydoğu Asya'nın nükleer silahlardan arındırılmasını savunduğunu belirten Hong, ilgili taraflara "sükunet ve itidal" çağrılarını yineledi.

YENİDEN PLÜTONYUM ÜRETECEK
Kuzey Kore, kapalı durumdaki plütonyum reaktörünü yeniden açma kararı aldığını duyurmuştu.

Kuzey Kore, yılda bir nükleer bomba yapma kapasitesine sahip plütonyum reaktörünü, 2007'de Güney Kore, Çin, Japonya, ABD ve Rusya ile yürütülen ancak tıkanan nükleer silahsızlanma müzakerelerin bir parçası olarak kapatmayı kabul etmişti.

Kuzey Kore'nin nükleer silah üretiminde en sık kullanılan yakıt olan plütonyumu yeniden üreteceğini ve Nyongbyon nükleer kompleksindeki diğer tesisleri faaliyete geçireceğini ilan etmesi, başta Güney Kore ve ABD olmak üzere birçok ülke tarafından tepkiyle karşılandı.

Kuzey Kore, ABD'ye kadar ulaşabilecek nükleer başlıklı füzeler üretme planları yapıyor. Ancak Kuzey Kore'nin böyle bir füze üretecek teknolojiye halen sahip olmadığına inanılıyor.

'NÜKLEER TEHDİTLER OYUN DEĞİL'
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da, kapalı durumdaki plütonyum reaktörünü yeniden açmaya kararlı olduğunu açıklayan Kuzey Kore'yi uyardı.

Avrupa turu çerçevesinde Fransa ve İspanya arasındaki Andorra'da bulunan Ban, "nükleer tehditlerin oyun olmadığını" söyledi.

''Genel Sekreter olarak, görevim savaşı engellemek ve barışı sağlamak'' diyen BM Genel Sekreteri Ban, mevcut krizin çok ileri gittiğini de vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin de sınıra asker gönderiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN