Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Batı Şeria karıştı

Giriş Tarihi: 3.4.2013

Filistinli tutuklu Meysere Ebu Hamdiye'nin İsrail'deki bir hastanede hayatını kaybetmesi üzerine 600 tutuklu açlık grevine başladı. Filistinli gençler, sokaklarda İsrail askerleriyle çatıştı

İsrail hapishanelerinde bulunan yaklaşık 4 bin 600 Filistinli mahkûmdan biri olan Meysere Ebu Hamdiye'nin (64) kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmesi, İsrail'e karşı yeni bir öfke patlamasına yol açtı. Filistinliler sokaklara dökülürken, Gazze'den İsrail'e 3 havan topu atıldı. İsrail de buna misilleme olarak Gazze'ye hava saldırısı düzenledi. Eşel Hapishanesi'nde tutulurken kanser teşhisi konulan Ebu Hamdiye'nin tıbbi ihmal ve bakımsızlık nedeniyle öldüğünü savunan Filistinliler, haberin duyulmasının ardından sokaklara dökülerek İsrail askerleriyle çatıştı, 30 kişi yaralandı. Batı Şeria ve Gazze'de yas ilân edildi. El Fetih hükümetinin Esirler Bakanı İsa Karaki, "Bu çirkin ve önceden planlanmış bir suçtur" derken, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, olayla ilgili olarak İsrail'i suçladı. 1978 yılından bu yana birçok kez tutuklanan Meysere Ebu Hamdiye'nin hayatını kaybetmesinin ardından, İsrail hapishanelerinde bulunan tutuklulardan 600'ünün, 26 kanser hastasıyla dayanışma için açlık grevi başlattığı bildirildi. Filistinliler, İsrail yönetiminin hasta tutukluları tedavi etmediğini, sadece sakinleştirici ilaç verdiğini savunuyor.

GAZZE'YE HAVA SALDIRISI
İslâm İşbirliği Teşkilâtı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu da Ebu Meysere'nin ölümünden İsrail'i sorumlu tuttu. İhsanoğlu, İsrail'i uluslararası sözleşmelere uymaya çağırdı. Öte yandan Gazze'den İsrail'e 3 havan topu atıldı. İsrail Radyosu havan toplarının Kissufim askeri alanını düştüğünü ve yaralanan olmadığını duyurdu. Hamas kaynaklarına göre, İsrail de Gazze'ye boş bir araziye hava saldırısı düzenledi. İsrail en son kasım ayında Gazze'ye 8 gün süren bir hava operasyonu düzenlemişti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Batı Şeria karıştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN