Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kemençe çaldı bahtı açıldı

İngiltere'nin başkenti Londra'nın Türk asıllı Belediye Başkanı Boris Johnson'ın İngiltere'ye Başbakan olması olasılığı İngiltere'rede medyave kamuoyu gündemine oturdu.

Giriş Tarihi: 3.4.2013 13:37 Güncelleme Tarihi: 3.4.2013 13:44
Türk kökenli Boris Johnson'in ismigelecek dönem İngiltere Başbakanlığı için en favori aday olarakgösteriliyor. Dönemin Osmanlı İmparatorlu'ğunda İçişleri Bakanlığı yapanAli Kemal'in torunu olarak bilinen ve aile kökenleri Çankırı'ya dayanan LondraBelediye Başkanı BorisJohson ilk kez İngiltere'nin Başbakanlığına adayolabileceğini açıkladı.

Geçtiğimiz yıl Haziranayında 2012 Londra Yaz Olimpiyatlarından hemen önce düzenlenenbir törende " Vizesiz Avrupa Hareketi " Kurucu- Başkanı Rizeli Turizmci Mehmet Okumuş ile biraraya gelenJohson, Mehmet Okumuş'un kendisine hediye ettiği kemençeyi zevkleçalarak kameralara poz vermiş, ardından Okumuş'un Başbakan Erdoğan'ıhatırlatarak " Bu kemençe Başbakanlar şehri Rize'dengeliyor, Ülkemizin başarılı Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan daRize'lidir,bu kemençeyi çalanlar Başbakan oluyor. "esprisiyle karşılaşmıştı.

Geçtiğimiz yıl yapılanyerel seçimlerle yeniden Londra Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı koltuğunaoturan Türk asıllı Boris Johson'ın ismi bu seçimlerden sonra İngiltereBaşbakanı David Cameron'un yerine geçmeye başlamıştı. David Cameron'un kamuoyunezdinde beklenen heyacanı yaratamadığını öne süren partiye yakın çevreler,halkla ilişkilerde çok iyi olan Boris Johson'un liderlik koltuğunu hak ettiğigörüşünde birleştiler.

Londra Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na ikinci kez seçilen Johson'un halkayakınlığı, samimiyeti ve açık sözlülüğü ile biliniyor. İşine bisikletlegidip gelmekle ünlenen Boris Johson evinden işine, tüm toplantılarınabisikletle gidip geldiyor. Koruma veya şoför kullanmıyor.

Boris Johhson'a kemençehediye ederek, kendisinden memleketi Rize'yi ziyaret etme sözü alan " Vizesiz Avrupa Hareketi Başkanı " Mehmet Okumuş , Johson'unBaşbakanlığa isminin geçmesi nedeniyle şu açıklamayı yaptı. : " Sevgilidostum Sayın Boris Johson ile biraraya geldiğimizde kendisineRize'den özel olarak getirdiğim kemençeyi hediye ettim. Rize Başbakanlar şehriolarak bilinir. Ülkemizin başarılı Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan daRizelidir. Bizde bir söz vardır. Kemençeyi çalarsan, Başbakan olursun diyeespiri yaptım. İki dönem üst üste büyük bir başarı ile Londra'ya yenidenBelediye Başkanı oldunuz. Gelecek dönem sizi İngiltere'nin Türk asıllıBaşbakanı olarak görmek istiyoruz demiştim. Görünen oki temennimiz yerinegelmiş gibi gözüküyor. Kemençeyi çalan Sayın Johson da Türk asıllı olmaktangurur duyduğunu söylemiş ve Türkleri çok sevdiğini belirtmişti."

İngiliz medyası ve kamuoyunun başbakanlık için ismini telaffuz ettiği Boris Johson geçtiğimizgünlerde Londra'da ziyaret ettiği bir okulda , İngiltere Başbakanlığıiçin aday olabileceğini dile getirmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kemençe çaldı bahtı açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN