Irak için geliyor

Giriş Tarihi: 4.4.2013

1 Mart'ta Ankara'ya gelen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, bu kez 6 Nisan'da Irak'ı konuşmak için İstanbul'da olacak

İsrail'in Türkiye'den özür dilemesinde önemli bir rol oynayan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, 6 Nisan'da tekrar Türkiye'ye geliyor. Kerry'nin bu kez Bağdat-Ankara arasındaki buzları eritmek için diplomasi trafiği yürüteceği öğrenildi. ABD, bir yandan Ankara'ya "Maliki'yi İran'ın eline bırakmayın" mesajı verirken diğer yandan da Bağdat'a, "yönetimde kapsayıcı ol" mesajı veriyor. En son 24 Mart'ta Bağdat'ı ziyaret eden Kerry, İran'ın Suriye'ye silah geçişine izin vermemesini istemişti.

ANKARA UMUTLU DEĞİL

ABD, Irak'ta inşa edilen demokratik altyapının yıkılmasından endişe ederken, Kerry Bağdat ziyaretinin ardından 30 Mart'ta Davutoğlu'nu aramış ve görüşmede Irak'taki son durum ele alınmıştı. Türk diplomatik kaynaklar ABD'nin girişimini doğrularken, "Kerry ile Davutoğlu'nun İsrail gündemi ile başlayan telefon trafiğinde Irak konusu da ele alındı. Şimdi de Irak ile ilgili temaslar sürüyor" bilgisini verdi.

LAVROV DA GELİYOR

Ancak Ankara, bu aşamada Maliki yönetiminin adım atmasından umutlu değil. Kerry ile görüşmede detaylı olarak Suriye konusunun da ele alınması bekleniyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 16 Mayıs'ta yapacağı Washington ziyaretine hazırlıklar da bu görüşmede gözden geçirilecek. Davutoğlu, Kerry'nin pazar günü İstanbul'a yapacağı ziyaret için "Telefon görüşmemizde davet ettim; o da gelmek istediğini söyledi" dedi. Davutoğlu görüşmede Suriye, Irak ve Kıbrıs gibi sorunların da masaya yatırılacağını belirtti. Davutoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un da 17 Nisan'da Türkiye'ye geleceğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak için geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN