Times'ın iddiası

Giriş Tarihi: 5.4.2013 15:51

İngiliz Times gazetesi ’ın silahlı kanadı İzzettin Kassam Tugayları, Şam yakınlarında Özgür Suriye Ordusunun yeni üyelerine savaş eğitimi verdiğini iddia etti.

İddiaya göre 'ın silahlı kanadı, Şam yakınlarındaki Yarda, Jaramana ve Babilla bölgelerinde kurulan eğitim kamplarında Özgür Suriye Ordusuna katılan çaylaklara silah eğitimi veriyor dahası tünel kazmasını öğretiyorlar.

İddiayla birlikte yapılan yorum ise ilginç. Times gazetesi, Hamas ile Suriye yönetiminin bağlarının kesin olarak koptuğunu bu gelişmeyle duyuruyor ve "bu Hamas'ın Suriye'den tam olarak kopup, Katar'ın himayesini kabul ettiğini doğrulayan bir gelişme" diyor.

ŞAM YILLARCA HAMAS'A EVSAHİPLİĞİ YAPTI
Hamas'ın sürgündeki lideri Halid Meşal, 1999'dan bu yana örgütün siyasi bürosunu Şam'dan yönetiyordu. Esat rejimi bugün birlikte savaştığı Hizbullah'ın yanı sıra Hamas'a da çok ciddi destek veriyordu.

ANCAK ESAT-HAMAS BAĞI KOPALI 2 YIL OLDU
İngiliz gazetesinin yeni bir gelişme olarak yorumladığı "Hamas, Esat yönetiminden koptu" iddiası yüzde yüz bir gerçek ancak yeni bir gelişme asla değil. Çünkü Hamas, Esat ile bağlarını koparalı neredeyse 2 yıl oluyor.

ESAT, GAZZE'DE REJİM YANLISI GÖSTERİ İSTEMİŞTİ
Suriye'deki ayaklanmanın ilk aylarında yani 2011 yazına doğru Esat yönetimi, Halid Meşal'den Gazze Şeridinde bir gösteri tertip etmesini istemiş ve bu gösteride rejimin desteklenmesini talep etmişti. Ancak Hamas bu talebi hiç düşünmeden geri çevirdi. Bunun üzerine rejimin en büyük destekçisi İran, Hamas'a yaptığı yardımları kesme kararı aldı.

1 YIL SONRA ŞAM'DAKİ HAMAS BÜROSU KAPATILDI
Suriye'deki iç savaş sürecinde Hamas, hep Suriye halkının yanında oldu. Gazze'de Esat yanlısı değil muhalif yanlısı gösteriler düzenlendi. Bu süreçte Halid Meşal, sık sık Mısır, Katar ve Türkiye'ye geldi. Uzun süre Şam'daki Hamas bürosunun kapatılacağı konuşuldu. 2012'de büro resmen Şam'daki faaliyetlerini askıya aldı. Hatta o günlerde Hamas'ın siyasi bürosunu Türkiye'ye taşıyacağı bile iddia edilmişti.

ESAT ŞAM'DAKİ FİLİSTİN MÜLTECİ KAMPLARINI DA BOMBALAMIŞTI
Hamas ile Esat yönetiminin bağlarının şimdi değil 2 yıl önce koptuğunu gösteren bir diğer gelişme de Esat yönetiminin, Filistinli mültecilerin kaldığı Şam'daki Yermük mülteci kampını defalarca bombalamasıydı. Kamptaki yüz binden fazla Filistinlinin büyük bölümü son 1,5 içerisinde düzenlenen saldırılar sonucu kampı terk etmek zorunda kalmış ve bu saldırılarda en az 100 Filistinli hayatını kaybetmişti.

HAMAS TIMES'IN İDDİASINI YALANLADI
İngiliz gazetesinin "Hamas Özgür Suriye Ordusuna eğitim veriyor" haberine Hamas'ın Lübnan'daki kurmaylarından jet yalanlama geldi. Usame Hamdan, Suriye içerisinde kesinlikle İzzettin Kassam üyesi bulunmadığını, iddianın tamamen yanlış olduğunu ve Suriye'de başta Şam'daki Yermük mülteci kampı olmak üzere diğer kamplarda sadece sivil Filistinli mültecilerin barındığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Times'ın Hamas iddiası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN