Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD Genelkurmay Başkanı, Afganistan'da

ABD Genelkurmay Başkanı General Martin Dempsey, ABD kuvvetlerinin Afganistan'dan çekilmesi süreci ve olası güzergahlar da dahil birçok konuyu görüşmek üzere Afganistan'ın başkenti Kabil'e geldi.

Giriş Tarihi: 6.4.2013 14:49
Kabil'in 50 km kuzeyinde bulunan ve ABD'nin bu ülkede lojistik amaçlı kullandığı en büyük üssü olan Bagram Askeri Havaalanı'na gelen Dempsey'in, diğer üst düzey NATO komutanları ile de görüşmesi öngörülüyor.

ABD'li komutanın, Afgan yetkililerle de bir araya gelmesi bekleniyor ancak Dempsey'in Cumhurbaşkanı Hamid Karzai tarafından kabul edilip edilmeyeceği belli değil.

Afganistan'da halen 100 bin 330 NATO askeri görev yapıyor. Bunun 66 binini ABD'li askerler oluşturuyor. Ancak Washington'ın bu güçlerinin ne kadarını çekeceği henüz bilinmiyor. Genel kanı ise 10 ila 12 bin civarında Amerikan askerinin Afganistan'da bırakılması yönünde.

Şu anda ülkede emniyetin yüzde 87'si Afgan güvenlik güçlerince sağlanıyor ve 2014 sonunda kontrol tamamen Afgan emniyet güçlerine devredilecek.

Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 10 NATO üyesi ülke ise 2014 sonrasında da Afganistan'da asker bulundurmaya devam edecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD Genelkurmay Başkanı, Afganistan'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN