Başsavcıya övgüyü fazla kaçırınca özür diledi

ABD Başkanı'nın, Kaliforniya Başsavcısı'nı övmek için kullandığı "Ülkenin en güzel başsavcısı" sözü tepki çekti. Obama, Kamala Harris'i arayıp özür diledi

Giriş Tarihi: 7.4.2013
Demokrat Parti yararına perşembe günü düzenlenen bir bağış etkinliği sırasında Kaliforniya Başsavcısı Kamala Harris'i överken iltifatın dozunu fazla kaçıran Başkan Obama, Harris'i arayarak özür diledi. Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jay Carney, Obama ile Başsavcı Harris'in çok iyi birer eski dost olduğunu vurgulayarak, aralarında herhangi bir yanlış anlamanın söz konusu olamayacağını, ancak Obama'nın yine de böyle bir adım atma ihtiyacı duyduğunu kaydetti. Carney, "Sayın Başkan, kadınları dış görünüşlerine değil mesleklerindeki yeterliliklerine göre değerlendirmenin daha doğru olacağını düşünmektedir" dedi. ABD Başkanı, perşembe günkü program sırasında "Çok zeki, kararlı" bir kadın olarak tanımladığı Harris'in, "ülkenin en güzel ve en iyi görünen başsavcısı" olduğunu vurgulamıştı. Başkan aynı zamanda, Başsavcı'yı yanına çağırarak, "Kendisi çok iyi bir dostumdur. Yıllardır benden desteğini hiç esirgemedi" ifadelerini kullanmıştı.

ERKEKLER KULÜBÜ BEYAZ SARAY

Başkan Obama'nın Harris hakkında kullandığı bu sözler, kısa süre içinde ABD'nin en önde gelen gündem maddelerinden biri oldu. Özellikle sosyal medyada Obama'nın fazla "erkeksi" bir bakışının olduğu ve kadınları da bu gözle değerlendirdiğine dair yorumlar yapıldı. Hatta bazı yorumcular, Beyaz Saray'ı "erkekler kulübü" olarak adlandırdı. Demokrat Parti'nin önde gelen isimlerinden biri olan Başsavcı Kamala Harris'in, önümüzdeki dönemlerde aktif siyasette yer alabileceği bildiriliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başsavcıya övgüyü fazla kaçırınca özür diledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN