Belgesel çekecekti donarak öldü

Giriş Tarihi: 7.4.2013

İngiltere'de, evsizlerin hayatını konu alan belgesel çekmek için geceyi eksi 4 derece soğukta geçiren 27 yaşındaki gazeteci Lee Halpin, donarak ölmüş halde bulundu

İngiltere'nin Newcastle şehrinde evsizlerle ilgili bir belgesel yapmak için sokakta yaşayan Lee Halpin adlı gazeteci donarak öldü. 27 yaşındaki gazetecinin evsizlerin zor yaşam şartlarıyla ilgili bir belgesel hazırlamak için bir hafta boyunca sokakta yaşamaya karar verdiği öğrenildi. İngiliz televizyon kanalı Channel 4'ün "Korkusuzluk" konulu araştırmacı gazetecilik yarışmasına başvuran Lee Halpin, Newcastle sokaklarındaki evsizlerin hayatlarını konu alan bir belgesel hazırlamaya karar verdi. Ailesinin ve arkadaşlarının kendisini vazgeçirmek istemelerine rağmen pazartesi günü kentin batı yakasında boş bir binada evsizlerle yaşamaya başladı. Ancak, geceleri termometrelerin eksi 4 dereceyi gösterdiği Newcastle'da soğuk havaya dayanamayan genç gazeteci çarşamba günü sokakta donmuş bir şekilde bulundu.

'YAKINDAN GÖRMEK İSTİYORUM'
Gazetecinin yarışmaya başvurmak için hazırladığı video kaydında "Sokakta uyuyacağım, karnımı doyurmak için dilencilik yapacağım ve olabildiğince çok evsizle tanışmaya çalışacağım. Onların hayatlarını yakından görmek istiyorum" dediği ortaya çıktı. Halpin, yarışmada başarılı olan adaylara verilen bir yıllık araştırmacı gazetecilik eğitiminden yararlanmak istiyordu. Olayı büyük bir üzüntü ile karşılayan arkadaşları, Halpin'in evsizlerin hayatları hakkında farkındalık yaratmak için çok büyük bir fedakârlık yaptığını ifade etti. Gazetecinin büyük ihtimalle donarak öldüğünü belirten polis kaynakları, Halpin'e uyuşturucu madde verdikleri iddia edilen iki kişinin de tutuklandığını açıkladı. Gazetecinin ölüm nedeni salı günü yapılacak otopsinin artından netlik kazanacak. Resmi rakamlara göre, ekonomik kriz ve kesilen sosyal yardımlar sebebiyle İngiltere'deki evsizlerin sayısı son iki yılda yüzde 31 arttı.

UYKU TULUMU İSTEMİŞTİ
Lee Halpin'in Twitter hesabından gönderdiği son mesajında projesi için arkadaşlarından uyku tulumu ve eski bir cep telefonu istediği öğrenildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belgesel çekecekti donarak öldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN