Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cuntaya direnen amiralden veda...

Yunanistan'daki 1967 askeri darbesine karşı çıkıp komutasındaki gemiyle İtalya'ya sığınıp 'demokrasi savaşçısı' diye anılan Amiral Pappas, 83 yaşında öldü

Giriş Tarihi: 7.4.2013
Yunanistan'da 1967-74 yılları arasındaki askeri yönetime karşı ayaklanan Yunan Deniz kuvvetleri subaylarından Amiral Nikos Pappas 83 yaşında yaşama veda etti. Pappas NATO tatkibakıtın terk edip gemisi ve 30 subayıyla birlikte İtalya'ya sığınmış, 'demokrasi kahramanı' ilan edilmişti. Albaylar Cuntası olarak bilinen 1967 darbesine karşı çıkan Yunan deniz kuvvetlerinde görevi bir grup subay, 1969'da Cunta yönetimini devirmeyi amaçlayan bir hazırlık içinde girmişlerdi. Ancak deniz subaylarının karşı darbe planları dönemin askeri istihbaratı tarafından son anda ortaya çıkarılınca, hareketin başını çeken dönemin deniz yüzbaşı Nikos Pappas, NATO'nun deniz tatbikatlarını terk ederek, 30 subayını taşıyan ve kaptanlığını yaptığı "ok" anlamına "Velos" adlı torpil atar savaş gemisiyle İtalya'ya giderek siyasi sığınma hakkı istemişti.

TÜRK KOMUTAN'DAN İYİ ŞANSLAR
İtalya yönetimi ve buradaki Yunan direnişçiler tarafından kahramanlar gibi karşılanan Nikos Pappas ve emrindeki direnişçi subaylar, Yunan cunta yönetimi tarafından "vatan hainliği" suçlamasıyla Yunan vatandaşlıklarından ıskat edilmişlerdi. Nikkos Pappas, İtalya'ya sığınmaya karar verdiği günü şöyle anlatmıştı: "Cunta yönetimini devirmek için donanma içinde yaptığımız hazırlıklar, askeri ortaya çıkınca, cunta yönetimi birçok deniz subayını hapse atmıştı... Ben ise 30 subayımla birlikte 1973 'ün Mayıs ayında İtalya ile Yunan denizleri arasındaki bölgede kaptanı olduğum "Velos" torpilatar gemisiyle NATO tatbikatlarına katılıyordum. ABD, İngiliz, Türk ve İtalyan savaş gemileri, Türk komutanının emrindeydi. Türk komutanla bir ahbaplığımız vardı. Subaylarımla anlaştıktan sonra, Türk Komutana telsizle tatbikatlardan ayrıldığımı haber verdim ve gönderimize 'bağımsız' bayrağını diktim... Türk komutan ilk önce şaşırdı.. Ancak hemen ardından ne yaptığımı anladı ve "Good luck Nick..!!" diyerek bir bakıma helalleşerek bana iyi şanslar diledi..." Nikos Pappas, Cunta yönetiminin 1974 Kıbrıs savaşıyla çökmesinden sonra Yunanistan'a geri döndü. Amiral rütbesini aldı ve 1982-86 yılları arasında Deniz Kuvveleri Komutanlığı yaptı.

'DEMOKRASİ ESASTIR'
Pappas, bir çok teklife rağmen siyasete atılmadı. Kamuoyu önündeki en son konuşmasını ise geçen yıl "VELOS" savaş gemisiyle İtalya'ya sığındığı "26 Mayıs 1973 anma günü" için her yıl düzenlenen törende yaptı. Yunan ekonomisinin geçirdiği krize değinen demokrasi savaşçısı Pappas, vasiyet edercesine yaptığı konuşmasında demokratik ilkelerin ekonomiden daha önemli olduğunu vurgulayarak, "Ekonomik krizler gelir geçer... Ülkenin, demokrasiyi göz bebeği gibi koruyan, fırtınalara dayanıklı iyi bir kaptana ihtiyacı var" ifadelerini kullanmıştı. Nikos Pappas, yakalandığı kanser hastalığı sonucunda önceki gün 83 yaşında hayata veda etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cuntaya direnen amiralden veda...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN