Biri kedi biri insan birbirlerine hayran

Nankör dedik sevmedik, şeytan dedik katlettik, ama yine de evcilleştirip kendimize benzettik. İşte insanlar ve kedileri...

Giriş Tarihi: 8.4.2013
Evcil hayvanlar hakkındaki yaygın kanı kedilerin nankör, köpeklerin ise sadık olduğu. Birçok insana göre kedilerle insanlar arasındaki ilişki kedilerin faydacılığı temeli üzerine kurulu. Ancak yine de kediler insanların en yoğun duygusal bağ kurduğu, karşılıksız sevgi verdiği hayvan türü olmaya devam ediyor. Hatta kimilerine göre insanlar evcilleştirmek için kediyi değil kediler sahipleri olması için insanları seçiyor. İşte iki tür arasındaki bu güçlü bağı, sosyal paylaşım ve blog sitesi Tumblr'a üye bir hayvanseverin ilginç fotoğraf çalışmasıyla bir kez daha gözler önüne serildi. Fransa'nın saygın gazetelerinden Liberation'un ecrans.fr isimli internet sitesi yazarı Camille Gevaudan'ın "Bu hafta tumblr'da gördüğüm en güzel çalışma" diye okuyucularına tavsiye ettiği Des chat et des hommes (Kediler ve Erkekler) isimli tumblr blogunda David Beckham'dan Robert Pattison'a kadar birçok ünlü isim ve modellerin fotoğrafları onlarla aynı pozlar verdirilen sevimli kedilerle birlikte gösteriliyor. Kedilerin gururlu, kibirli,uykulu, sevimli halleri yakışıklı, güçlü ve seksi erkek profilleriyle özdeşleştiriliyor.

ORTAÇAĞ'DA KATLEDİLDİ
5 bin yıl önce eski Mısır'da ilk kez evcilleştirildiği bilinen (Bazı bulgulara göre 9 bin yıl öncesine dayanır) kediler günümüzde şöminelerin yanında yumuşak yastıklarının üzerinde yerlerini alana kadar birçok badireler atlattı. Eski Mısır'da 'kutsal' sıfatını alacak kadar yüceltilen kediler Avrupa'ya getirildiklerinde şeytani varlık olarak kabul edilerek kıyıma uğradı. 1239'da Papa 9. Gregory'nin kedilerin şeytani varlık olduğu yönünde açıklama yapması Ortaçağ'da kedilerin günah keçisi olarak kıyıma uğramasının yolunu açtı. Ancak tüm yaşananlara rağmen Fransız araştırmacıların Kıbrıs'ta 9 bin yıl öncesine ait mezarlarda insan ve kedilerin yan yana gömüldüğünü keşfetmesi iki canlı arasındaki güçlü bağın kolay kolay kopmayacak olduğuna işaret ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Biri kedi biri insan birbirlerine hayran
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN