Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Demir Leydi gözlerini yumdu

Yakın tarihin en önemli siyasi figürlerinden Demir Leydi lakaplı Thatcher dün sabah Londra'da hayata gözlerini yumdu. Thatcher için St.Paul Katedrali'nde Winston Churchill'den bu yana ilk kez bir başbakan için cenaze töreni düzenlenecek

Giriş Tarihi: 9.4.2013
Birleşik Krallık'ın ilk kadın Başbakanı Demir Leydi lakaplı muhafazakâr siyasetçi Margaret Thatcher 87 yaşında Londra'da hayatını kaybetti. 1979- 1990 yılları arasında üç dönem üst üste seçilen ve 11 yıl iktidar kalan Thatcher, doktorların verdiği bilgiye göre dün sabah geçirdiği felç sonrasında "huzurlu bir şekilde" ruhunu teslim etti. Thatcher'ın ölüm haberi üzerine Kraliçe 2. Elizabeth üzüntülerini bildirdi, ülkede bayraklar yarıya indirildi. İngiltere Başbakanı David Cameron da İspanya ziyaretini yarıda kesti, Thatcher için "Büyük bir lider, bir başbakan ve bir Britanyalıyı kaybettik" ifadesini kullandı. Başbakan Erdoğan da Cameron'a taziye mesajı gönderdi. İşçi sendikalarına karşıtlığıyla bilinen ve serbest piyasa ekonomisinin temellerini reformlarıyla yerleştiren Muhafazakâr Parti lideri Thatcher, dünyada yeni muhafazakâr hareketin kurucularından biriydi.

"BEN DE ÖZALCIYIM"
ABD eski Başkanı Ronald Reagan'la özellikle politik ve ekonomik açıdan aynı görüşleri paylaşan Thatcher'ın, eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile de çok yakın ilişkisi vardı. İki isim arasındaki sıkı dostluk, Thatcher'ın "Ben de Özal'cıyım" açıklaması yapmasını bile sağlamıştı. Thatcher, o zaman Avrupa Ekonomik Topluluğu olarak adlandırılan AB'nin bütünleşmesine ve ortak para birimine karşı çıkmıştı. Ekonomideki durgunluktan sonra gündeme getirdiği tartışmalı yeni bir vergi yasası nedeniyle partisinin desteğini kaybetmiş ve istifa etmişti.

BARONES THATCHER

1992'de Lordlar Kamarası'na seçilerek Barones unvanı alan Thatcher, son zamanlarda çok kez felç geçirmiş ve kısa süreli hafıza kaybı yaşamaya başlamıştı. Thatcher'ın hayat hikâyesi, 2011'de iki Oscar kazanan "Demir Leydi" adlı yapımla ölümsüzleştirmişti. Yetkililer, Thatcher için St. Paul Katedrali'nde efsanevi Başbakan Churchill'den bu yana kimseye bahşedilmeyen sembolik bir cenaze töreni yapılacağını belirtti. Thatcher'ın cesedinin yakılacağı ifade edildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Demir Leydi gözlerini yumdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN