Görüşme ertelendi, İsrail tedirgin

Giriş Tarihi: 9.4.2013 15:32

Türkiye ile İsrail arasındaki tazminat görüşmelerinin 12 Nisan’da yapılması bekleniyordu. Ancak Başbakan Erdoğan ile Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın Kırgızistan ziyareti nedeniyle görüşme Türkiye’nin talebiyle 22 Nisan’a ertelendi. Erteleme İsrail’de geniş yankı buldu.

İsrail durumdan tedirgin. Erteleme haberi Ynet gazetesinde "İsrail özür diledi ancak iki ülke ilişkilerinin normalleşme süreci hala çok uzak" şeklinde yorumlandı.
Pazartesi günü Mavi Marmara davasında şehit aileleri özrün yeterli olmayacağını savunmuşlar ve katliamı gerçekleştiren İsrail askerlerinin yargılanması gerektiğini söylemişlerdi. İsrail gazetesi, tazminat görüşmelerinin ertelenmesiyle ilgili talebin duruşmanın hemen ardından geldiğine dikkat çekti.
İsrailli gazeteci Rafael Sadi ise bugünkü köşesinde anlaşmanın bozulacağına dair kulağına bazı duyumlar geldiğinden bahsetti. Sadi'nin iddiasına göre İsrail, dünyanın gözü önünde Türkiye'den özür dilediği için Başbakan Erdoğan, bu kriz sürecinde istediğini elde etmiş oldu.
Süreçle ilgili konuşulan bir diğer konu ise tazminatın şartlarıyla ilgili. İsrail şehit ailelerine tazminat ödenmesini kabul ediyor ancak yaralılarla ilgili durum hala net değil. Ayrıca İsrail, tazminata karşılık Mavi Marmara davasının geri çekilmesini istiyor.
İsrail bu duruma da endişeyle yaklaşıyor. Tazminata karşılık davanın iptalini istiyor ve dünkü duruşmayı örnek veren İsrail medyası, şehit ailelerinin davayı geri çekmeyeceğini düşünüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Görüşme ertelendi, İsrail tedirgin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN