Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kuzey Kore: Yabancılar G.Kore'yi terk etsin

Kuzey Kore, savaş ihtimali karşısında Güney Kore'deki yabancılara ülkeden ayrılmaya hazır olmaları uyarısında bulundu. Bu uyarı, Kuzey Kore'nin füze atış denemelerine başlayacağına dair kaygıların dile getirildiği bir dönemde geldi.

Giriş Tarihi: 9.4.2013 19:17
Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'daki Asya-Pasifik Barış Komitesi'nin bugün yaptığı bir açıklamada, "Kore yarımadasında durum termo-nükleer bir savaşa doğru evriliyor." denildi.

"Savaş durumunda, Güney Kore'de yaşayan yabancıların zarar görmesini istemiyoruz." şeklinde devam eden açıklama "tüm yabancı örgüt, şirket ve turistler ülkeden ayrılma hazırlıkları yapmaya" çağırıldı.

Cuma günü de Pyongyang, savaş durumunda ülkesindeki yabancı büyükelçilik personelinin hayatını tıklayın güvence altına alamayacağını açıklamıştı.
Büyükelçilikler ise henüz herhangi bir boşaltma planı açıklamadı.

Kuzey Kore; Güney Kore, Japonya ve ABD'nin bölgedeki üslerine karşı tehditlerde bulunuyor.

Japonya'ya Patriot
Japonya tedbir olarak başkent Tokyo etrafındaki üç bölgeye Amerikan yapımı savunma amaçlı Patriot füzesavar bataryalar yerleştirdi.
Japonya geçen hafta da en modern iki savaş gemisini Japon Denizi'ne konuşlandırarak Kuzey Kore'den fırlatılacak füzeleri vurma emri vermişti.
BBC Tokyo muhabiri, Japonya'da kimsenin Kuzey Kore'den bir saldırı beklemediğini söylüyor.
Ancak Japonya üzerinden geçerek Pasifik Okyanusu'na düşecek şekilde bir füze atışı ihtimal dahilinde görülüyor.
Güney Kore haber ajansı Yonhap'tan bugün gelen haberlere göre Kuzey Kore, doğu sahilinden orta menzilli bir füze atma hazırlıklarını tamamlamış bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuzey Kore: Yabancılar G.Kore'yi terk etsin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN