Türkiye'nin en iyi haber sitesi

liği resmen tanıdı

Giriş Tarihi: 10.4.2013 13:46 Güncelleme Tarihi: 10.4.2013 13:57

'da daha önce dini inanç statüsü kazanan İslam inancı, dini cemaat statüsü kazanıyor.

'da daha önce dini inanç statüsü kazanan İslam inancı, dini cemaat statüsü kazanıyor. Karar ile Alevi İslam din derslerinin finansmanı devlet tarafından karşılanacak.

Avusturya Eğitim ve Kültür Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 20 yıldır ülkede faaliyet gösteren derneklerde dini ibadetlerin de yerine getirildiğinin tespit edildiği bildirildi. Açıklamada ülkede dini cemaat olmak için gereken 16 bin 861 üye sayısının aşıldığı, resmi olarak 17 bin 351 kayıtlı üyeye ulaşıldığı bilgisine yer verildi.

2010 yılında Yüksek Mahkeme Alevileri inanç toplumu olarak kabul edilmişti. Bakanlığa yapılan dini cemaat başvurusunun kabulü ile derslerinin finansmanı devlet tarafından karşılanacak. Kendi öğretmenleri yetiştirecek Aleviler, ülkedeki on beşinci dini cemaat oldu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Avusturya İslam Cemaati Başkanı Fuat Sanaç, "Süreç hukuk içerisinde cereyan etti.Kendilerini İslam'ın bir parçası olarak gören Alevi İslam topluluğuna başarılar diliyorum." dedi.

Ülkedeki diğer bir yapılanma olan Avusturya Alevi Federasyonu'nun bakanlığa yaptığı başvuru ise reddedilmişti. Kendilerini İslam dışında tanımlayan federasyon, konuyu yüksek mahkemeye taşımıştı. Alevi İslam inancının dini cemaat olarak tanınması sonrasında, federasyonun başvurusuna dair nasıl bir karar çıkacağı merakla bekleniyor.

Avusturya'da 500 bin Müslüman yaşıyor. Alevi dernekleri ülkedeki üye sayısını 60 bin olarak açıklıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avusturya Aleviliği resmen tanıdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN