Türkiye'nin en iyi haber sitesi

El Kaide: Nusra bize bağlı

El Kaide’nin Irak kolu, uzun zamandır konuşulan iddiayı doğrulayarak Suriye’de rejime karşı savaşan en etkin İslamcı örgüt olan Nusra Cephesi’nin kendilerine bağlı olduğunu duyurdu.

Giriş Tarihi: 10.4.2013 09:46 Güncelleme Tarihi: 10.4.2013 13:56
Irak İslam Devleti adlı El Kaideci örgüt, uluslararası ajanslara dün yansıyan açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Nusra Cephesi bizim bir şubemizden ibarettir. Başındaki Ebu Muhammed El Cevlani bizim askerlerimizdendir. Onu ve diğer savaşçıları biz seçip Irak'tan Suriye'ye yolladık. Planları yaptık, personel ve para sağlıyoruz." ABD, Nusra Cephesi'ni geçen aralıkta terör örgütü ilan etmişti.

SURİYELİ MUHALİFLER KARŞI

Öte yandan Özgür Suriye Ordusu yaptığı açıklamda Nusra cephesinin ideolojisini benimsemediklerini açıkladı.

Irak'taki El Kaide'nin bugün Suriye'de Esad'a karşı savaşan El Nusra Cephesi'nin kendilerine bağlı bir örgüt olduğu yönündeki ifadelerinden sonra, Özgür Suriye Ordusu, bu örgütün ideolojisini desteklemediklerini, tabanda kurdukları ittifakların kısıtlı, taktiksel olduğunu ve şartların bunu dayattığını açıkladı.

AFP'ye konuşan Özgür Suriye Ordusu sözcülerinden Louay Meqdad, "El Nusra'nın ideolojisini desteklemiyoruz. Şu ana kadar komuta kadememizde hiçbir zaman Nusra ile işbirliği yapma kararı olmadı, bundan sonra da olmayacak. Ancak El Nusra var, finanse ediliyor ve silahlı. ÖSO'nun bazı birliklerinin bazı operasyonlarda onlarla işbirliği yapmasının sebebi bu. Tabandaki şartlar bunu dayatıyor" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
El Kaide: Nusra bize bağlı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN