"G. Kore'yi terk edin"

Giriş Tarihi: 10.4.2013

yönetimi, nükleer savaşın eşiğinde olduklarını belirterek Güney Kore'deki yabancı çalışanlara ve turistlere "Evinize dönün" çağrısı yaptı. Ancak 1.4 milyon yabancı tehdidi ciddiye almadı

Komünist rejim ile yönetilen , 12 Şubat'taki üçüncü nükleer denemesi ile başladığı tehditlerine her gün bir yenisini ekliyor. Pyongyang yönetimi, komşuları Güney Kore'de bulunan yabancıların bu ülkeyi terk etmeleri gerektiğini söyledi. Güney Kore ile aralarında nükleer savaşın çıkmasının an meselesi olduğu belirtilen açıklamada başta başkent Seul olmak üzere tüm kentlerdeki yabancı şirketlerde çalışanlar ile turistlerin ülkelerine dönmeleri istendi. Olası savaşın çok kanlı olacağını belirten Kuzey Kore, "Yabancıların böyle bir savaştan zarar görmesini istemeyiz" dedi. Pyongyang yönetimi geçen hafta da kendi ülkelerinde bulunan yabancı misyonlara Kuzey Kore'yi terk etmelerini söylemişti. Kuzey Kore'nin son tehdidi Güney Kore'deki 1.4 milyonluık yabancının günlük yaşamı ise olumsuz etkilemedi. Yabancı elçiliklerde de herhangi bir tahliye sürecinin başlamadığı bildirildi. Yorumlarda Kuzey Kore'nin Güney Kore'ye karşı direk savaş başlatma ihtimalinin düşük olduğunu söyleniyor. Uzmanlara göre Kuzey Kore, psikolojik harp tekniklerini kullanarak, Güney Kore ekonomisini negatif yönde etkilemeye çalışıyor. Kuzey Kore'nin tehditlerine en ciddi önlem ise Japonya'dan geldi. 30 milyon kişinin yaşadığı başkent Tokyo'ya Patriot tipi füzeler (yukarıda) yerleştirmeye başlandı. Füzeler önce Savunma Bakanlığı'na yerleştirildi.

Grease müzikalinde oynamış
Kuzey Kore'de 17 Aralık 2011'de ölen babası Kim Jong İl'den koltuğu devir aldığından bu yana dünyanın en çok konuşulan isimlerinden olan Kim Jong Un'un İsviçre'deki öğrencilik yıllarına ait yeni görüntüler ortaya çıktı. İngiliz The Sun gazetesi yıllığı 16 bin sterlin olan okulda 1994-1997 arasında okuyan Kim'in Grease müzikalinde rol alacak kadar ABD kültürüne hayran olduğunu yazdı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"G. Kore'yi terk edin"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN